Fake, falošná správa, polopravda, lož 2. diel

Predchodcom fake, falošnej správy, polopravdy a lži bola novinaŕska kačica. 

Slovo kačica (canard) vo význame vymyslené novinové správy je doložené vo francúzštine okolo roku 1750 a použitie pochádza od staršieho výrazu predávať kačice (niekoho napáliť).

Za vznikom výrazu tiež údajne stojí francúzske Poľnohospodárske noviny, ktoré roku 1775 vytlačili článok Nový spôsob chytania divých kačíc. Kačice sa mali pomocou dubovéo žaluďa, uvareného v preháňadle a uviazaného na rybársky vlasec. Ten mal lovec priniesť k rybníku, kde žijú kačice a predhodiť im ho. Niektorá z kačíc nastražený žaluď prehltla, ale vďaka preháňadlu ho hneď vyprázdnila , potom žaluď prehltla druhá, opäť ho vyprázdnila a tak to pokračovalo, až kým nebolo celý kŕdeľ navlečený v rade za sebou na vlasci ako korálky. Tento spôsob lovu je samozrejme nezmysel, ale dostal sa aj do literatúry. Podobne mal totiž chytať kačice aj legendárny barón Prášil.

Neoverené informácie vydavatelia novín odvtedy podpisovali latinskú skratkou N. T. (Non testatur) – bez overenia. Fonetická podoba skratky sa zvukovo podobá nemeckému die Ente, čo je v slovenskojazky kačica. Za rozšírením tohto pojmu stoja zrejme aj konkrétny článok aj slovná hračka so skratkou N. T

Jedna z najznámejších “kačíc” vyletela v roku 1835 z pera redaktora novín “New York Sun”. Vtedy šiel známy britský astronóm J. Herschel do Južnej Afriky v nádeji, že nájde ideálne miesto na pozorovanie Mesiaca.

Astronóm nemal čas rozbaliť ich vybavenie, rovnako ako v New Yorku noviny sa objavili prvé správy: “Nový teleskop, najmocnejší zo všetkých, vytvorený k dnešnému dňu, umožní vedcom skúmať mesačného povrchu ako na dlani a ako prvý na svete k videniu jeho obyvateľov!” Nasledujúce vydania novín podrobne opísali život čitateľov so životom Selenitov – obyvateľov Mesiaca (Selena).

Celá svetová tlač sa chytila na návnadu”kačice”. Dokonca aj autoritatívne vedecké časopisy vložili články s ilustráciami, ktoré boli vyrobené podľa popisu novín. “Kačica” sa stratila, keď túlavá loď omylom priniesla niekoľko novín, ktoré popisovali jeho objavy J. Herschelovi. Vedec okamžite poslal listy s dementi.