Manželka prezidenta USA, kurník, kohút a sliepky

Ak vášnivosť, ktorú ste pocítili vo vzťahu k vlastnej manželke, po prvých prívaloch romantiky, začne nakoniec klesať, potom máte dobrú šancu byť presvedčený, že ste muž. Napísal to denník Daily Mail.
Jedna z posledných vedeckých štúdií zistila, že monogamia  je typická manželky, a nie pre manželov tým skôr, čim  sa stávajú menej sexuálne spokojnými. Štúdia  taktiež vyriešila deväťdesiatročný spor medzi Calvinom Coolidgeom, americkým prezidentom a jeho prvou pani.
Štúdia, vychádzajúca z prieskumu 1 500 ženatých mužov a žien, bola inšpirovaná takzvaným Coolidgeho efektom, ktorý bol pomenovaný po zdanlivej výmene názorov v dvadsiatych rokoch 20. storočia, keď sa rodina Coolidgeovcov prechádzala kuracou farmou.
Pani Coolidgeová si všimla, že kohút často stýka a spýtala sa sluhu, ako často sa to býva. “Desiatky hodín každý deň,” odpovedal sluha. Pani Coolidgeová povedala: “Povedzte to prezidentovi, keď príde.” Informovaný o pozorovaní, sa jej manžel sa spýtal: “Rovnaká sliepka zakaždým?” “Ó, nie, pane prezidente, vždy iná sliepka,” odpovedala sluha. Povedal: “Povedz to pani Coolidgeovej.”
Dôkazy o tomto efekte boli zmiešané. Chien Liu, výskumník na Wagner College v New Yorku, sa rozhodol problém preskúmať. Jeho štúdia, v časopise Evolutionary Behavioral Science, skúmal páry tak, že skúma,l ako je fyzicky príjemný ich vzťah. Potom sa profesor Liu pokúšal zistiť, ako to súvisí s trvaním manželstva.
“Ako reprodukčnú stratégiu si ľudia mohli vyvinúť tak, aby boli viac sexuálne promiskuitní,” povedal. “Ženy, kvôli obmedzenému počtu detí, ktoré majú, majú inú stratégiu: nájsť dobrého muža a udržať ho.”
Práve to ukázali jeho údaje. Ak človek začne manželstvo a hovorí, že jeho sexuálny život je “mimoriadne príjemný”, v budúcom roku je 3 percentná šanca, že zmení hodnotenie smerom nadol na “veľmi príjemné” alebo nižšie. Táto hrubá miera výpadku pokračuje počas jeho manželstva. “Monogamné manželstvo má vlastnú chybu,” povedal profesor Liu. “Muži sú naprogramovaní tak, aby boli menej spokojní s jedným sexuálnym partnerom.”