Ukrajina: netrpezliví nielen obyvatelia, aj veritelia

Štvrté výročie Euromaidanovej revolúcie sa blíži a vláda prezidenta Petrova Poroshenka sa ocitla tvárou v tvár netrpezlivosti, a to od ukrajinskej verejnosti, medzinárodných spojencov a darcov. Napísal to Mohammad Zahoor na portáli Emerging Europe. 

Administratíva sa zaoberala riešením základných problémov, ako je reštrukturalizácia ukrajinského bankového sektora a zmeny v ukrajinskom plynárenskom priemysl, vrátane reštartu  verejného podniku Naftogaz Ukrajiny. Dlhodobé projekty sa začali v oblasti zdravotníctva, dôchodkového zabezpečenia a daňovej reformy.

Rýchlosť reforiem sa spomaľuje, pretože ukrajinské vedenie zaujíma júnadchádzajúce prezidentské voľby v roku 2019. Kandidáti sa umiestňujú na čoraz populárnejšie lístky. Posilňujú svoje mocenské základy odďaľovaním reforiem, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť parlamentných spojencov. Významné oneskorenia sa týkajú zrušenia parlamentnej imunity z trestného stíhania a zriadenia nezávislého protikorupčného súdu v súlade s požiadavkami Benátskej komisie.

To malo hmatateľný vplyv na spôsob, akým na Ukrajine pracujú vnútorné aj vonkajšie sily. MMF zadržiava poskytntie finančných prostriedkov potrebných  na pokračovanie reforiem. Vyskytla sa všeobecná kritika zo strany EÚ a jednotlivých darcovských krajín. Menej pozitívne ekonomické vyhliadky tlmili vnútorné investície. To viedlo k sklamaniu tempa rastu; iba jednotlivé regióny a priemyselné odvetvia vykazujú výrazný rast.

Stojí za to pripomenúť, že všetky významné reformy boli definované na Ukrajine medzinárodnými donormi. Aktivisti v ukrajinskej občianskej spoločnosti neboli schopní vybudovať mocenskú základňu. Táto konštelácia a spôsob, akým Západ poskytol prezidentovi Poroshenkovi dlhý vodítko pri vykonávaní reforiem, vyústil do pokračujúcej hegemónie hlboko skorumpovanej politickej triedy.

Napriek tomu mnoho Ukrajincov má teraz možnosť hlasovať svojimi nohami. Od roku 2014 opustil krajinu (prevažne do Poľska) viac ako jeden milión Ukrajincov, ktorí využili možnosti dohody o pridružení EÚ. Tento únik mozgov je vážny problém. Ukrajinská diaspóra sa však čoskoro stane najväčším medzinárodným investorom v krajine a finančná váha sa vždy rovná moci.

Napriek tomu musí západní spojenci Ukrajiny naďalej vyvíjať tlak na administratívu prezidenta Porošenka, aby robila kľúčové základné a odvetvové reformy.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.