Eduard Heger vrátil poverenie zostaviť vládu ako premiér, novým premiérom bude Ľudovít Odór

BRATISLAVA – Eduar Heger (OĽANO) abdikoval, ďalším premiérom bude Ľudovít Odór, viceguvernér  Národnej banky Slovenska.

Informovala o tom prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Ľudovít Odór (1976) je absolventom Univerzity Komenského v Bratislave, Matematicko-fyzikálnej fakulty. Diplomovú prácu písal o teórii hier.

Teória hier, iné názvy: teória strategických hier, matematická teória hier, je odvetvie aplikovanej matematiky. Používa modely na skúmanie interakcií s formalizovanou štruktúrou pohnútok („hier“). Teória hier skúma predpokladané a skutočné správanie sa jednotlivcov v hrách, rovnako ako aj optimálne stratégie.

Zastával viacero funkcií v inštitúciách verejnej správy. V súčasnosti pôsobí ako viceguvernér Národnej banky Slovenska.

Je autorom niekoľkých kníh. Prvou je Ekonómia z nadhľadu. Môže byť ekonómia zábavná a ľahko stráviteľná?  Druhou je krízonómia z nadhľadu. Tretia kniha nesie titul Investovanie z nadhľadu. Štvrtou je rýchlokurz geniality.

Prvé tri knihy vydal Trend Holding. Poslednú N Press.

Ľudovít Ódor sa aktívne podieľal na viacerých významných hospodársko-politických rozhodnutiach na Slovensku v menovej i fiškálnej oblasti. Je spoluautorom viacerých reformných koncepcií vrátane stratégie zavedenia eura, zmien v daňovom a dôchodkovom systéme, ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti a projektu Hodnota za peniaze.

Okrem toho autorom viacerých vedeckých prác. Ich zoznam nájdete tu.

Abdikácii Eduarda Hegera predchádzali odchody ministrov pôdohospodárstva Samuela Vlčana a ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera.