Britské taxi nevyužije slovenské lietajúce auto

BRISTOL – Firma Bristol Vertical Aerospace so sídlom v Bristole odhalila plány na vytvorenie leteckého taxi E-Taxi, ktoré dokáže prejsť 76 kilometrovú cestu za 30 minút. Vlak prejde túto vzdialenosť za hodinu). Prototyp modelu sa objaví v septembri 2021, píše Bloomberg. Nejde o slovenský lietajú automobil.

V lietadle bez emisií (s nulovými emisiami) sa môže ubytovať až päť ľudí vrátane pilota. Maximálna rýchlosť taxi bude 241 kilometrov za hodinu. Pozemná doprava je preťažená a infraštruktúra to nemôže vydržať. Riešením problému môže byť lietajúce taxi, uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Michael Cervenka. Lietadlo bude poháňané lítium-iónovými batériami.

Letectvo s nulovým obsahom CO2 získava na popularite v leteckom priemysle, pretože je šetrné k životnému prostrediu. Letecké taxi bude certifikované Európskou agentúrou pre bezpečnosť letectva podľa plánov spoločnosti do roku 2024. Vertical Aerospace plánuje urobiť napríklad cenovo dostupnejšie letecké taxíky ako napríklad vrtuľníkové lety.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.