OSN: Nazarbajev je šampión bez jadrových skúšok

NUR-SULTAN –  Prvý prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev získal titul „Šampión sveta bez jadrových skúšok“. Toto bolo oznámené na osobitnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN), ktoré sa uskutočnilo pri príležitosti Medzinárodného dňa proti jadrovým testom – 29. augusta.

Lassina Zerbo, výkonný tajomník Organizácie pre komplexnú zmluvu o zákaze jadrových skúšok (CTBTO), inicioval pridelenie nového štatútu Nursultanovi Nazarbajevovi ako uznanie osobitného historického prínosu Kazachstanu počas jeho vedúceho postavenia vo svetovom úsilí o vybudovanie sveta bez jadrových zbraní.

Bezprecedentné rozhodnutie N. Nazarbajeva uzavrieť Semipalatinský výskumný polygón 29. augusta 1991, jedného z najväčších na svete, bolo uznané nielen za prvý zákonný zákaz jadrových skúšok v histórii ľudstva, ale stal sa aj významným základom pre ustanovenie Medzinárodného dňa.

Ako predpokladajú iniciátori, „Šampióni“ budú vykonávať cielené informačné aktivity so štátmi, ktoré ešte nepodpísali CTBTO aby zlepšili chápanie výhod spolupráce s CTBTO, ako aj aby sa podelili o popredné skúsenosti, ako napríklad dobrovoľná demontáž jadrovej infraštruktúry v Kazachstane.
Bývalá fínska prezidentka Tarja Halonen získala rovnaký štatút. „Šampióni“ sa súčasne stávajú členmi skupiny významných osôb CTBTO.

Počas mimoriadneho zasadnutia Valného zhromaždenia OSN príhovor pána N. Nazarbajeva adresovaný účastníkom tohto podujatia prečítal minister zahraničných vecí Kazašskej republiky Muchtar Tleuberdi.
„Po získaní nezávislosti v roku 1991 sa Kazachstan dobrovoľne rozhodol vzdať v prospech vzdania sa štvrtého najsilnejšieho arzenálu jadrových zbraní na planéte. Dejiny potvrdili správnosť tohto kroku – na našom živom príklade sme ukázali, že človek sa môže pokojným spôsobom posunúť na ceste k pokroku a prosperite,“ zdôraznil vo svojej správe N. Nazarbajev.

Skúška sovietskej vodíkovej bomby 12. augusta 1955 v lokalite Semipalatinsk.

Prvý prezident Kazašskej republiky sa obrátil na medzinárodné spoločenstvo s výzvou, aby nasledovalo príklad Kazachstanu a spojilo úsilie o zastavenie jadrového šialenstva. „Verím, že vedúci predstavitelia Spojených štátov, Ruska, Číny a Európskej únie nesú osobitnú zodpovednosť za budúcnosť planéty. Som presvedčený, že ak sa samit bude konať v tomto štvorstrannom formáte, jednou z jeho hlavných tém by malo byť vypracovanie mnohostrannej dohody o postupnom a pomernom znižovaní jadrových zbraní. Kazachstan je pripravený poskytnúť svoju platformu pre tento samit,“ uviedol vo svojej výzve.

Tento rok sa tradičná udalosť VZ OSN na vysokej úrovni z objektívnych dôvodov súvisiacich s pandémiou COVID-19 konala v online formáte. Po otvorení stretnutia predseda 74. zasadnutia VZ OSN Tijjani Muhammad-Bande zdôraznil vedúcu úlohu Kazachstanu pri podpore priebehu zákazu jadrových testov. Zdôraznil, že od roku 1945 sa vo svete uskutočnilo viac ako 2000 jadrových testov s ničivými dôsledkami pre planétu a niekoľko generácií ľudí. “Po 75 rokoch od vzniku OSN, jadrová hrozba stále existuje, tisíce jadrových zbraní sú uložené v skladoch a pripravené na použitie,” povedal predseda Valného Zhromaždenia OSN.