Fake, falošná správa, polopravda, lož 4. diel

Falošná správa alebo dezinformácia nie je nový fenomén. Dnes sa však s rastom digitálnych médií šíri ľahko a rýchlo. Úlohou zodpovedných novinárov a dôveryhodných spravodajských organizácií je zablokovať plamene tohto nebezpečného požiaru a zavolať falošné správy o tom, čo to je – lži. Čo si novinári na to myslia? Časopis The Unesco Courier požiadal niekoľkých novinárov, aby sa vyjadrili k danému fenoménu.

“S rastúcimi dôkazmi o zasahovaní do demokratických procesov po celom svete je isté, že diskusia o tom, ako odhaľovať a eliminovať falošné novinky, sa zintenzívni. Diskusia je však už zmätená nedorozumením o tomto fenoméne, jeho pôvode a prečo predstavuje prvú hrozbu. Aby sa pokúsil ilustrovať tento problém, Etická sieť žurnalistiky (EJN) vyvinula definíciu falošných správ: “Informácie zámerne vyrobené a uverejnené s úmyslom oklamať a zavádzať iných, aby verili falošnosti alebo spochybňovali overiteľné skutočnosti.” Použitím tejto definície je ľahšie oddeliť propagandy, “alternatívne” fakty a zlomyseľné lži od žurnalistiky. ”

Aidan Whiteová, riaditeľka, Sieť etickej žurnalistiky  

“Falošná správa otravuje atmosféru, v ktorej všetci pracujeme. Pretože falošné správy existujú, diváci teraz majú pochybnosti o všetkých novinkách. To naozaj poškodilo vzťah medzi členmi publika a médiami. ” Verashni Pillay, šéfredaktorka, Huffington Post, Južná Afrika

“Jednoducho preháňame účinok falošných správ o žurnalistike. Nechcem sa o tom hýbať – je to vážna výzva pre spoločnosť a inštitucionalizmus. Zmyslom falošných správ nie je hovoriť iným rozprávaním, hlavným cieľom falošných správ je zrušiť dôveryhodnosť inštitúcií vrátane žurnalistiky, ale nielen žurnalistiky. ”

Kari Huhta, redaktorka medzinárodných vzťahov Helsingin Sanomat, Fínsko

“Vždy existovali falošné správy – odkedy si ľudia uvedomili silu médií na ovplyvňovanie verejnej mienky. Rozdiel dnes však spočíva v tom, že sociálne médiá a platformy ako Google a Facebook umožňujú falošné novinky šíriť sa oveľa rýchlejšie ako kedykoľvek predtým a to je problém. Falošné novinky menia žurnalistiku v tom, že predstavujú skutočnú výzvu pre žurnalistiku, pretože nie je vždy také ľahké odlíšiť falošné správy od skutočných správ, ale taktiež zverejňuje žurnalistiku oveľa dôležitejšie. Pretože ak niekto zavolá falošnú správu, je to novinár – zodpovedný novinár. Chcel by som povedať, že v krátkodobom horizonte sú falošné správy problémom pre novinárov. Z dlhodobého hľadiska ich potvrdzuje a dáva im v spoločnosti väčší význam. ”

Ivor Gaber, profesor žurnalistiky, Univerzita v Sussexe, Veľká Británia  

“Falošná správa posilňuje tradičné poslanie žurnalistiky, ktoré sa snaží zažiť svetlo v tme, pre spoločnosti a širokú verejnosť. Na tejto základnej hodnote sa musí posilniť naša misia, snažiť sa osvetliť diskusiu a snažiť sa ukázať verejnosti, kde sú skutočné fakty a skutočné diskusie. ”

Ricardo Gandour, riaditeľ pre žurnalistiku, CBN, Brazílska rozhlasová sieť, Brazília

“Celá rozprava o falošných správach ovplyvňuje mediálne publikum, pretože existuje neistota o tom, čo je pravda a čo nie. Ako profesionálni novinári sa musíme vrátiť k tomu, čo robíme najlepšie – fakticky kontrolujeme, vyžadujeme odpovede a sú transparentné v súvislosti s našimi metódami zhromažďovania správ. ”

Ginna Lindberg, vedúca zahraničných správ, Švédske vysielanie, Švédsko  

“Falošná správa nie je žurnalistika. Možno by sme mali premýšľať o tom, čo my [hlavné médiá] urobili pre žurnalistiku, ktorá umožnila falošné novinky, aby sa tak ľahko prijali a tak ľahko. Myslím, že by sme mali urobiť nejaké hľadanie duše, aby sme vedeli, či robíme správnu vec, ak sa správame správnym spôsobom, ak sme v žurnalistike eticky, čo by mohlo zabrániť tomu, aby falošné správy mali moc a vplyv, a zastaviť rast, ktorý dosiahol. ”

Catarina Carvalho, šéfredaktorka, Global Media Group, Portugalsko

“Spoločnosť Rappler, sociálna spravodajská sieť, ktorá sa zaviazala vyšetrovať správy, zdokumentovala najmenej 300 webových stránok, ktoré šíria falošné správy na Filipínach. Jedno z našich vyšetrovaní monitorovalo nárast podozrivých účtov Facebooku, ktoré nasadili falošné novinky na stránky kampane počas volieb krajiny v máji 2016. Trvalo nám asi tri mesiace, aby sme manuálne skontrolovali informácie, ktoré poskytli účty Facebook a overili, či sú falošné. Zistili sme, že jedno hniezdo dvadsiatich šiestich falošných účtov je schopné ovplyvniť takmer tri milióny Facebookových stránok. Taktiež vieme, že od novembra 2016 možno približne 50 000 účtov Facebooku použiť v cielených kampaniach pre alebo proti politikom alebo jednotlivcom na Filipínach. Ďalší falošný účet bol prepojený s viac ako 990 000 členmi skupín, ktoré podporovali jedného politického vodcu, a ďalší bol spojený s odhadovaným 3,8 miliónom členov rôznych zámorských filipínskych organizácií a skupín kupujúcich a predávajúcich.

S približne 54 miliónmi používateľov Facebooku na Filipínach sú sociálne médiá silnou zbraňou používanou na umlčanie nesúhlasu a formovania verejnej mienky. Rappler prežil početné vlny útokov cez internet, a to aj z účtov Facebook vytvorených špeciálne na obťažovanie našich reportérov a prispievateľov.

Tým sme sa viac rozhodli odhaliť lži a zabrániť ich šíreniu. “

Maria Ressa, spoluzakladateľ & CEO,
Rappler, na Filipínach