Systém volieb v USA je proti demokratom

Denník The Guardian sa pokúsil jasne vysvetliť čitateľom zásady a pravidlá konania volieb do Kongresu USA. Niektoré momenty zostali pre publikum nezverejnené, hoci štyria novinári pracovali na článku.  Aká je podstata “komplikovaných primárnych volieb”, čo sú tieto “špeciálne voľby” v niektorých štátoch?

Voľby, ktoré sa uskutočnia 6. novembra, poskytnú americkým voličom príležitosť vyhodnotiť Donalda Trumpa. Bude to po prvýkrát od jeho príchodu do Bieleho domu. Tu sú niektoré fakty, ktoré potrebujete vedieť, aby ste pochopili význam týchto možností.

Kľúčová otázka strednodobých volieb je nasledujúca: Budú republikáni schopní udržať si kontrolu nad oboma kongresmi? K dispozícii je 35 zo 100 kresiel Senátu a všetkých 435 miest v spodnej Snemovni reprezentantov v stávke. Získať kontrolu nad legislatívnym programom a zabrániť schopnosti prezidentovi Trumpovi realizovať program Demokratickej strany vyžaduje kontrolu oboch komôr. S väčšinou v Senáte budú môcť zablokovať konanie kabinetu, ako aj menovanie sudcov na Najvyšší súd. Demokrati môžu získať väčšinu v Snemovni reprezentantov, ale bude pre nich oveľa ťažšie dosiahnuť ten istý výsledok v Senáte. Mimochodom, obžaloba vyžaduje dvojtretinovú väčšinu v Senáte, a preto bude potrebné získať podporu niektorých republikánov, aj keď demokrati získajú všetky miesta, ktoré sú k dispozícii na novembrových voľbách.

Tu vstupuje do platnosti matematika: republikánska strana má v porovnaní s demokraciou významnú výhodu v nadchádzajúcej volebnej rivalite, pretože Demokratická strana musí chrániť 26 kresiel (vrátane kresiel dvoch nezávislých, ktorí zvyčajne volia s nimi), potom ako republikáni budú musieť brániť iba deväť miest.

Budú republikáni schopní udržať kontrolu nad Senátu?

Systém volieb do Senátu funguje proti demokratom. Každý štát má dvoch senátorov bez ohľadu na počet obyvateľov, a preto má Wyoming v Senáte toľko predstaviteľov ako Kalifornia, kde je 60-násobne viac obyvateľov. Menšie štáty sú väčšmi vidiecke a viac vidieckych regiónov tradične podporuje republikánov. Určitou nádejou pre demokratov je, že v Nevade a Arizone sa budú konať otvorené voľby – na nich sa nebudú zúčastňovať otvorené preteky – a republikáni vyhrali v každom z týchto štátov v roku 2012 s miernym rozpätím.

Minnesota a Mississippi tiež uskutočňujú mimoriadne voľby 6. novembra. V týchto štátoch sa bude rozhodovať o osude dvoch senátov.

Kľúčový pretek sa uskutoční v Arizone

Miesto v Senáte, ktoré kedysi patrilo Barrymu Goldwaterovi a Johnovi McCainovi, v roku 2018 môže ísť na demokratov. Po náročných primároch bola republikána Martha Maxally (Martha McSallyová) nútená presunúť doprava a teraz bude čeliť tvrdej konkurencii demokracie Kirsten Sinema z rastúcej hispánskej populácie. Navyše to znamenalo vážne napätie medzi takýmito tradične orientovanými republikáni, ako bol McCain a pravicovými stúpencami Trumpa.

Môžu demokrati zabezpečiť kontrolu nad Snemovňou reprezentantov?

Demokrati tu majú oveľa väčšiu šancu na výhru. Reprezentácia v tejto komore je (pomerne) úmerná počtu obyvateľov a celé jej členstvo je znovuzvolené každé dva roky. Demokrati väčšiny potrebujú ďalších 23 kresiel. Za posledných 50 rokov však dokázali dosiahnuť podobný výsledok len dvakrát – v roku 1974 av roku 2006. V tom istom období republikáni dostali ďalších 23 hlasov trikrát a poslednýkrát to bolo v strednodobých voľbách v priebehu prvého volebného obdobia Baracka Obamu.
Američania neradi zbavujú miesto svojich súčasných predstaviteľov. Preto demokrati pripisujú najvyššie nádeje na miesta, pre ktoré ich súčasní vlastníci už neuplatňujú. Dobrou správou pre demokratov je to, že 29 republikánov – rekordné číslo a mnohé z nich sú proti Trumpovi – odmietlo účasť vo voľbách 6. novembra a niektoré z týchto miest sú v kľúčových “vacillujúcich” štátoch – vrátane Floridy a v Pennsylvánii.

Kľúčový volebný obvod, 17. obvod Pennsylvánie

Demonštrant Conor Lamb (Conor Lamb) zasiahol všetkých svojím víťazstvom v mimoriadnych voľbách v marci tohto roka. Ale teraz, keď súd požiadal o zmenu hraníc volebných obvodov, bude súťažiť so súčasným kongresmanom Keithom Rothfusom (Keithom Rothfusom) v oveľa priateľskejšej štvrti. To je presne okres, kde Trump zvíťazil s malou väčšinou.

A čo voliť guvernérov?

V každom štáte USA existuje guvernér, ktorý je miestnym prezidentom. Interakcia guvernérov s federálnou vládou môže byť významná: môžu mať napríklad výrazný vplyv na miestne zákony v oblasti vlastníctva zbraní alebo v oblasti zdravotného poistenia. Ale tento rok, podľa demokratov, ich význam nadobúda národný charakter, pretože mnohí z nich majú právo veta na revíziu hraníc volebných obvodov. Prebudenie volebných obvodov sa vyskytuje v Spojených štátoch po každom sčítaní. Ďalšie kolo revízie hraníc sa uskutoční v roku 2022 po spracovaní výsledkov sčítania obyvateľov do roku 2020. Guvernéri zvolení v roku 2018 na obdobie štyroch rokov budú stále v platnosti v čase, keď sa upravia hranice volebných obvodov. Demokrati dúfajú, že vyhrali v niektorých “vacillujúcich” štátoch v boji za “prázdne miesta” vrátane Ohio, Nevada, Michigan a Floridy a zabránili tak manipulácii s hranicami volebných obvodov, ktoré by mohli ovplyvniť voľby do Kongresu do roku 2032 ,

Kľúčový štát – Florida

Africký Američan a demokrat Andrew Gillum (Andrew Gillum) vyhral neočakávané víťazstvo v primárnom štáte, pričom získal vážnu finančnú podporu od Tom Steyer, miliardára a správcu investičných fondov. Andrew Gillum, seriózny progresívny, sa bude hádať s republikánskym Ronom DeSantisom, horlivým podporovateľom Trumpa, a to bude v rámci nadchádzajúcich strednodobých volieb dôležitou rivalitou.