Ako roboti s umelou inteligenciou zmenia trhy

NEW YORK – Chris Natividad, investičný riaditeľ spoločnosti Equbot, uviedol, že ETF sa stali populárnejšími s príchodom ChatGPT.

Podľa Chrisa Natividada, investičného riaditeľa fintech spoločnosti Equubot, prudký vzostup ChatGPT upriamil pozornosť na umelú inteligenciu a táto technológia bude zohrávať čoraz dôležitejšiu úlohu v investovaní.

Pomáha spravovať fond AI Powered Equity ETF (AIEQ), ktorý bol spustený v roku 2017 v spolupráci so skupinou ETF Managers Group. Na vyváženie svojho portfólia využíva údaje zo superpočítača Watson spoločnosti IBM, ktorý v roku 2023 zatiaľ pokojne prekonal trh. Z jej informačného bulletinu vyplýva, že väčšina aktív sa nachádza v odvetviach IT, zdravotníctva, priemyslu, spotrebného tovaru a financií.

“Umelú inteligenciu používame vo všetkom od máp cez nákupné obrazovky až po zdravotníctvo, takže myslieť si, že sa nestane väčšou súčasťou investičného priestoru, je trochu mylné,” povedal Natividad pre Insider. “Už sa to deje.”

Odkedy spoločnosť OpenAI v novembri spustila ChatGPT, tento jazykový bot preukázal schopnosť písať články a dokonca aj správy pre zoznamovacie aplikácie, čím vyvolal rozruch na burze umelej inteligencie.

ETF AI Powered Equity, ktorý má vo svojom portfóliu 210 aktív, medzitým získal na popularite, pričom priemerný objem za posledných päť dní vzrástol na 90 000 z predchádzajúcich 10 000.

Súčasní investori sa tiež rozšírili a za posledný mesiac do fondu investovali noví investori, uviedol Natividad a dodal, že algoritmy, ktoré stoja za ETF, sa stále skúmajú.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.