Poľsko: Marek Belka kritizuje zvýšenie miezd

VARŠAVA –  Bývalý šéf poľskej centrálnej banky Marek Belka kritizoval „ekonomickú negramotnosť“ rozhodnutí prijatých v krajine na boj proti inflácii.

Podľa agentúry Bloomberg bola nespokojnosť ekonóma spôsobená rastom miezd v reakcii na rekordné zvýšenie cien za posledných dvadsať rokov.

“Platy, ktoré rastú rýchlejšie ako ceny, povedú v budúcnosti k ešte väčšej inflácii.” Vláda sa zdá byť spokojná so spustením špirály cien miezd. To povedie ku katastrofe, “predpovedal Marek Belka, ktorý v roku 2016 opustil post šéfa centrálnej banky Poľska. Teraz je poslancom Európskeho parlamentu a aktívnym kritikom poľskej vlády a vedenia centrálnej banky.

Komentáre Mareka Belku sú reakciou na slová jeho nástupcu Adama Glapińského a premiéra Mateusza Morawieckiho. Hovorili, že zvýšenie miezd, ktoré prevýši infláciu, by malo Poliakov upokojiť.

Nekontrolovanému zvýšeniu cien čelili aj ďalšie európske krajiny. Inflácia v eurozóne dosiahla rekordnú úroveň tri percentá. V Nemecku ceny vzrástli o 3,4 percenta a v Španielsku o 3,3 percenta. Náklady na tovar sú ovplyvnené prerušením dodávok spôsobeným miestnymi prestávkami v dôsledku nového prepuknutia koronavírusu. Na rýchlosť inflácie mali vplyv aj rekordné ceny elektriny v Európe v dôsledku zvýšenia nákladov na plyn a uhlie.