Diplomatický robot využije satelity a aj klebety

Umelá inteligencia, ktorá je imúnna voči strachu alebo predpojatosti, pomáha pri vytváraní čínskej zahraničnej politiky. Program diplomatických robotov čerpá z obrovského množstva údajov a informáciami od klebiet na večierkoch až po obrázky nasnímané špionážnymi satelitmi, ktoré prispievajú k stratégii čínskej diplomacie. Napísal o tom denník  South China Post. 

Diplomacia sa podobná na strategickú spoločenskú hru. Krajina urobí krok, druhá reaguje. Všetci chcú vyhrať. Umelá inteligencia je dobrá pre spoločenské hry. Ak chcete začať hrať, systém analyzuje predchádzajúcu hru, poučí sa z porážok alebo dokonca opakovane hrá proti sebe, aby navrhol stratégiu, o ktorej ľudia nemohli nikdy predtým uvažovať. V Číne sa vyvíja niekoľko prototypov diplomatického systému využívajúceho umelú inteligenciu. Tvrdia to výskumníci zapojení do projektov. Jeden stroj skonštruovala Čínska akadémia vied, a už ho využíva ministerstvo zahraničných vecí.

Dr Feng Shuai, vedúci pracovník  Inštitútu medzinárodných štúdií v Šanghaji, ktorého výskum je zameraný na umelú inteligenciu tvrdí, že návrh systému technológie umelej inteligencie priťahuje pozornosť verejnosti, a to napriek skutočnosti, že sú stále v počiatočnom štádiu. Zdá sa, že medzinárodné spoločenstvo je v nebezpečenstve. Čoskoro sa krajiny budú vzájomne ovplyvňovať alebo alebo súťažiť s novým robotom, ktorý môže navždy zmeniť priebeh medzinárodných politických hier. Umelá inteligencia je dobre funguje v spoločenských hrách. Ak chcete spustiť hru, systém analyzuje predchádzajúcu hru a dozvie chyby minulých porážok. Takže umelá inteligencia vyberá stratégiu, na ktorú človek nemôže ani myslieť.

Systémy umelej inteligencie môžu využívať vedeckú a technologickú silu na čítanie a analýzu údajov tak kvalitne, že nie je možné sa s nimi porovnávať,” povedal Fen Shuai. Ľudia sa nikdy nemôžu zbaviť vplyvu hormónov, ale umelá inteligencia nie je náchylná na subjektívne faktory, napríklad na vášeň alebo strach. Nezohľadní ani morálne aspekty, ktoré sú v rozpore so strategickými cieľmi štátu, “dodal Feng.

V marci 2017 bol prijatý oficiálny národný plán rozvoja umelej inteligencie v Číne. Podľa plánov Štátnej rady by sa mala umelá inteligencia do roku 2020 stať jedným z hnacích motorov hospodárskeho rastu a zlepšovania kvality života ľudí.