O účasti Uzbekistanu na činnosti organizácie ŠOS

TAŠKENT – Uzbekistan je jedným zo zakladateľov Šanghajskej organizácie spolupráce (ŠOS).  Vznikla 15. júna 2001 v Šanghaji).

Platforma ŠOS  prispieva k udržiavaniu rovnocenného politického dialógu so svojimi hlavnými členskými štátmi – ČĽR, Ruskou federáciou a Indiou o otázkach medzinárodnej a  regionálnej agendy.

Uzbekistan sa aktívne zúčastňuje na činnostiach SCO, predtým organizácii trikrát predsedal (2003-2004, 2009-2010, 2015-2016). Z iniciatívy Uzbekistanu v Taškente v roku 2004 bola vytvorená Regionálna protiteroristická štruktúra ŠOS, zavedený formát zasadnutí tajomníkov bezpečnostných rád a spustený mechanizmus udeľovania štatútu pozorovateľov v ŠOS.

V roku 2010 bol na zasadnutí ŠOS  v Taškente prijatý rokovací poriadok ŠOS a Predpisy o postupe pri prijímaní nových členov organizácie.
Na summite v Taškente v roku 2016 boli dosiahnuté dôležité dohody, ktoré umožnili v roku 2017 udeliť štatút členských štátov ŠOS Indii a Pakistanu.
Od roku 2017 sa Uzbekistan posunul k iniciatívnej línii rozvoja spolupráce v rámci ŠOS.

Na obdobie rokov 2017-2021 prezident Uzbekistanu na samitoch ŠOS bolo predložených 54 iniciatív zvýšiť efektivitu spolupráce v politickej, obchodnej, ekonomickej, dopravnej a logistickej, inovačnej a iných oblastiach. Z toho 37 iniciatív sa realizoval, 17 – v procese implementácie.

Na summite v Dušanbe (16. – 17. septembra 2021) boli prijaté dokumenty iniciované uzbeckou stranou: Program Zeleného pásu ŠOS; Plán interakcie medzi krajinami ŠOS v otázkach zabezpečenia medzinárodnej informačnej bezpečnosti;  Koncepcia ekonomického fóra SCO; Predpisy o turistickom a kultúrnom hlavnom meste ŠOS.

Na samite v Samarkande sa očakáva realizácia 14 iniciatív Uzbekistanu. Z analýzy vyplýva, že z hľadiska počtu nominovaných a prebiehajúcich iniciatív, Uzbekistan zaujíma vedúce postavenie v ŠOS. Zároveň, ak v minulých rokoch bola uzbecká strana aktívna najmä v oblasti bezpečnosti, v súčasnosti prichádzajú kvalitatívne nové a prakticky významné iniciatívy v oblasti hospodárskeho rozvoja, dopravy a kultúrnej a humanitárnej spolupráce.

Nové iniciatívy Uzbekistanu dali silný impulz rozvoju spolupráce a umožnili spustiť kvalitatívne nové formáty spolupráce v rámci ŠOS. Mechanizmy stretnutí predsedov železničných správ, vedúcich predstaviteľov o znižovaní chudoby,  rozvoja informačných technológii; Centrum pre verejnú diplomaciu ŠOS v Uzbekistane; Medzinárodná univerzita cestovného ruchu “Hodvábna cesta” v meste Samarkand.