SKAU: Historická premena slovenského audítorstva

Prelomové riešenie výkonu činnosti štatutárneho audítora pomocou umelej inteligencie.

Slovenská komora audítorov (SKAU) predstavila AI platformu určenú výlučne pre audítorov, ktorá je absolútne prvým riešením svojho druhu v Európe. Viac o nej ako aj o ďalších krokoch a plánoch porozprával prezident SKAU Milan Mozolák.

Čo bolo prvotným impulzom, rozhodnutia vyvinúť platformu umelej inteligencie (AI) uplatniteľnú v audítorskej profesii?

– Naša komora, ako jedna z prvých v danej oblasti na Slovensku aj pomocou digitalizácie realizuje najmodernejšie trendy v reálnej praxi. Súčasťou tohto procesu je aj postupné zapájanie a nasadzovanie AI do podpory profesie audítora na webovej platforme SKAU (pre členov komory) a jej následne rozšírenie na ďalšie oblasti a možnosti efektívneho využitia. Tak aby to bolo v prospech modernizácie a objektivizácie nezávislého výkonu profesie štatutárneho auditu.

Komu presne je platforma AI, v rámci vašej komory určená?

– Jednou z úloh SKAU je zabezpečiť kontinuálne a vysoko odborné vzdelávanie pre praktizujúcich licencovaných štatutárnych audítorov, ako aj ich asistentov, pripravujúcich sa na audítorské skúšky. V súčasnej, prvej fáze projektu, ide o prelomové a jedinečné riešenie svojho druhu, ktoré pre nás zabezpečuje spoločnosť AI MEDIA & AGENCY SERVICES, s.r.o. (Aigency.sk). V rámci neho revolučná technológia automatického generovania audiovizuálnych prezentácií z dát SKAU ponúka bezkonkurenčné riešenie v celosvetovom meradle. Prepojili sme platformu AI s internou odbornou databázou SKAU, s aktuálnymi externými predpismi. Výsledkom je zrýchlenie prípravy edukačných a tréningových materiálov, napr. spracovaná audiovizuálna prezentácia okamžitých odpovedí a riešení pre audítorov pomocou inteligentného chatbota.

V čom je ešte viditeľný reálny prínos systému AI?

– Veľkou výhodou AI je aj možnosť komunikácie v akomkoľvek jazyku. Výsledným efektom je tak zrýchlenie a zefektívnenie edukačného procesu audítorov. Citeľne sa zrýchli aj proces prekladov materiálov, podkladov a hlavne štandardov, ktorými sa riadime. Väčšina z nich je v angličtine, pričom AI si dokáže pri preklade osvojiť aj našu terminológiu, náš interný výkladový slovník a s ich pomocou automaticky a kvalitne prekladať podkladové texty z iných jazykov do slovenčiny. A pritom sa sama zdokonaľovať a učiť. Navyše – bežný človek – na rozdiel od umelej inteligencie – si nedokáže okamžite spomenúť na všetky potrebné detaily a obrovské množstvo dátových informácií či aktualizácií. AI áno – a aj vďaka tomu audítor získa v podobe systému AI mimoriadne teoreticky, dátovo vybaveného spoľahlivého neúnavného asistenta.

Spomínate, že v súčasnosti ste ukončili prvú fázu projektu. Ktoré budú nasledovať?

– V rámci druhej fázy bude platforma AI ponúkať akéhosi „múdreho“ asistenta, ktorý bude nápomocný audítorovi podľa jednotlivých potrieb a zadaní  pri zhromažďovaní informácií a ponuke riešení. Aj prvá a aj druhá fáza sa týkajú podpory profesie a práce pre  členov komory. Tretia fáza bude mať už aj praktický dopad a využitie, v rámci ktorej bude AI už nápomocná pri samotnom vykonávaní auditu, spracovávaní rešerší a vytváraní podpornej dokumentácie.

V čom tkvie dôvod vašej ambície  byť európskym premiantom v  oblasti nasadenia AI do audítorskej praxi?

– Nechceli sme čakať a len automaticky preberať niečo, čo si niekto iný „ušil na svoju mieru“ a potreby. Našou ambíciou je byť o krok vpred, byť včas na všetko pripravení a ísť ku klientovi s tým, že o problematike, ktorú máme riešiť, vieme viac, než on. Tým sme sa v SKAU riadili pred rokmi pri zavádzaní digitalizácie, a tým sa riadime aj teraz – pri nástupe umelej inteligencie. Chceme sa s ňou čo najskôr patrične vysporiadať a používať ju vo svoj prospech. Budúcnosť sa zastaviť nedá a pokiaľ na ňu a jej výzvy nezareagujeme včas, či najlepšie ako prví – bude sa dobiehať oveľa ťažšie – a s väčšími nákladmi.

Je vami zavádzaná platforma AI využiteľná napr. aj v rámci kooperácie SKAU s Úradom pre dohľad nad výkonom auditu (ÚDVA), Finančnou správou alebo aj Ministerstvom financií SR?

– Naša platforma je nielen vzdelávacia, ale slúži ako prostriedok komunikácie s prostredím AI. Nahrádza vedomostne vybaveného človeka, pričom – na rozdiel od neho – disponuje penzom všetkých vo svete dostupných informácií. A to tak minulých ako aj aktuálnych, ktoré človek nemá možnosť kapacitne obsiahnuť. Je akýmsi asistentom s neobmedzenou kapacitou a možnosťami pre štatutárnych audítorov, ich zázemie, dohľad a vlastne všetkých, ktorí sa zaoberajú problematikou auditu a účtovníctva.

Znamená to, že všetci, ktorí by mali záujem váš systém využívať, musia s vami priamo spolupracovať?

– Prínos z nášho systému AI budú môcť mať aj s nami priamo nespolupracujúce inštitúcie, nejakým spôsobom previazané s auditom alebo informáciami týkajúcimi sa problematiky auditu, účtovníctva, daní a pod.. Využitie výstupov, spracovaných informácií, dát a hlavne rýchlosť odozvy na požiadavky bude výhodou. Napr. pri spracovaní rôznych tém, pri využívaní v lektorskej činnosti alebo vo vzdelávacom systéme. Ten prienik je tak veľký, že využitie takejto vedomostnej základne určite bude prínosom pre všetkých.

Momentálne ste spustili prvú fázu systému umelej inteligencie, ktorá vám pomôže pri skvalitnení a zjednodušení edukačného procesu, pri práci s informáciami a zhromaždenými vedomosťami. Ďalšou fázou platformy AI je jej využitie v úlohe nového asistenta. Máte predstavu, kedy sa zrealizuje tretia fáza – keď pomocou AI budete vyhodnocovať už aj dáta klientov?

– To bude záležať od „uchytenia“ sa systému AI v praxi, toho, ako si systém osvoja samotní audítori. A taktiež sa s ním stotožniť a zapracovať ho do svojich pracovných postupov a myslenia. Umelá inteligencia je postavená na tom, že „búra“ zabehané a doposiaľ štandardné šablóny myslenia. Tomu sa budú musieť naši kolegovia prispôsobiť, aby ju boli v praxi schopní aplikovať. Následne už nebude problém rozšíriť používanie AI aj na ďalšie sféry a oblasti výkonu štatutárneho audítora.

Finálna fáza je zrejme závislá aj od bezpečnosti používania dát klientov. Alebo sa mýlime?

– Používanie a nasadenie AI pri spracovávaní údajov konkrétneho klienta bude podliehať viacerým obmedzeniam a nastaveniam, pri ktorých chceme klásť maximálny dôraz na bezpečnosť, stálosť dát a najmä na ich ochranu. Štatutárni audítori sú zo zákona viazaní mlčanlivosťou a aj preto je nemožné, aby boli dáta a informácie jedného klienta v rámci AI akýmkoľvek spôsobom využívané a používané, napr, aj na učenie sa AI. Aj to je dôvod, že sa v rámci tretej fázy zavádzania systému AI sústredíme na dôslednú oddeliteľnosť dát a maximálne zabezpečenie dôvernosti a bezpečnosti dát klientov pri ich komunikácii so systémom AI. Jednoducho povedané – nepripustíme, aby sa AI „učila“ na dátach jedného – v prospech druhého klienta.

To je, resp. bude ošetrené aj legislatívnymi opatreniami…

– Vývoj AI je taký rýchly, že v mnohom mu nestíha ani súčasná platná legislatíva a preto sme nútení to brať do úvahy a myslieť na mnohé potenciálne legislatívno – bezpečnostné opatrenia budúcnosti už teraz.

Bude mať aj po finalizácii systému AI, kedy bude nápomocná už aj pri samotnom výkone auditu, pri spracovávaní rešerší, pri tvorbe dokumentácie, „záverečné“ slovo stále reálny štatutárny audítor?

– Samozrejme. Staneme sa svedkami procesu postupnej zmeny jeho roly. Audit – tak ako sme ho poznali doposiaľ – prechádza zmenou. Aj preto je dôležité sa čo najskôr pripraviť na nové podmienky, v rámci ktorých bude realizovaný. Vďaka digitalizácii sú k dispozícii dáta v obrovskom rozsahu a vzájomne prepojené. Prepojenosť informácií a dát exponencionálne rastie. Pomocou zavádzania umelej inteligencie sa posunieme ešte ďalej: staneme sa svedkami situácie, keď postupne stratí význam doterajšie overovanie základných vstupných informácií a dokumentov. Budú vzájomne, logicky a digitálne prepojené a všetko bude prebiehať v reálnom čase. Úloha audítora sa zmení do tej miery, že vďaka úspore času sa bude môcť efektívne venovať nadstavbe v podobe analýzy dát a interpretácie výsledkov tam, kde je ľudský a najmä odborný faktor stále nevyhnutný.