Na Krym prišiel prvý vlak zo Sankt Petersburgu

SEVASTOPOL – Prvý vlak prechádzajúci krymským mostom dorazil do krymského mesta Sevastopol v stredu 25. decembra 2019. Cesta trvala 43 hodín 25 minút. Vlak vyrazil z mesta Sankt Petersburg.

Vlak do cieľovej stanice prišiel o deviatej hodine a dvadsiatej prvej minúte.

Dňa 23. decembra oficiálne otvoril železničnú dopravu na krymskom moste. Lety Petrohrad – Sevastopoľ a Moskva – Simferopol budú prebiehať celoročne. Na leto sú plánované doplnkové vlaky.

Osobný vlak prechádzal železničnou časťou mosta asi 30 minút. Ruské médiá informovali, že rušňovodič spomalil vlak, aby cestujúci mohli most rozoznať. Ruské médiá informujú, že vlak č. 7/8 opustil moskovskú stanicu v  Sank Petersburgu 23. decembra 2019. Ruská federácia tým súčasne oznámila dokončenie výstavby krymského mosta. Prvý vlak odišiel zo Sankt Petersburgu 23. decembra odišiel do Sevastopolu, ktorého cestovný čas bude 43,5 hodiny. 24. decembra odcestoval prvý vlak z Moskvy do Simferopolu, ktorého cesta trvá 33 hodín.

 

Cez železničný most cez Kerčsky prieliv do Simferopolu, Sevastopolu, Jevpatorie a Feodosie bude chodiť 11 párov osobných vlakov, najmä z Moskvy, Petrohradu, Jekaterinburgu a Kislovodska. Medzi Moskvou a Simferopoľom bude jazdiť dvojposchodový vlak pozostávajúci zo 14 kompartmentov a spacích automobilov s celkovou kapacitou 882 cestujúcich.

Most medzi kontinentálnou časťou Ruska a Krymom začali projektovať v roku 2015. Dostaval sa v roku 2018 keď 15. mája otvorili most pre osobné a nákladné automobily. Dňa 23. decembra 2018 sa most otvoril pre železničnú dopravu.

Krym Ruská  federácia považuje za súčasť Ruskej federácie. Ukrajina a ostatné krajiny sveta nie.