Ukrajina zarobí na preprave plynu 15 mld. USD

KYJEV – Ukrajina uviedla cenu platby za tranzit ruského plynu v rokoch 2020 – 2020 v rámci novej dohody.  Poplatok pre Gazprom sa v porovnaní so súčasnou úrovňou v priemere zdvojnásobí a spoločnosť zaplatí ročne 3 miliardy dolárov. Za päť rokov UKrajina od Ruskej federácie získa 15 mld. USD.

Podľa odborníkov môže byť takáto vysoká úroveň poplatkov ústupkom kvôli prístup spoločnosti Gazprom na ukrajinský trh. Ukrajinský regulátor poplatkov v utorok 24. decembra 2019 zverejnil nové tarify za prepravu plynu v krajine vrátane tranzitu. Z dokumentu vyplýva, že tarifa za prepravu plynu medzi Sujašom na hranici s Ruskou federáciou a Veľkými Kapušanmi na hranici so Slovenskom bude pri zohľadnení sezónnych faktorov stúpania približne 30,6 dolárov za tisíc metrov kubických. To je o niečo nižšia ako súčasná tranzitná tarifa pre Gazprom v tomto smere – 32,4 dolárov za tisíc metrov kubických. Ako však Kommersant napísal 23. decembra 2019, poplatok určený  predstavuje iba dolnú hranicu cla, ktorú bude Gazprom skutočne platiť v rokoch 2020 – 2024 podľa novej dohody s Ukrajinou.

Podľa existujúcich dohôd bude spoločnosť Gazprom platiť spoločnosti Naftogaz pevnú platbu. Ako organizátor rezervácie uzavrie zmluvu s prevádzkovateľom prepravnej siete plynu Ukrajiny a zaplatí mu tarifu stanovenú NKREKU. Rozdiel medzi platbou Gazpromu a tarifou NKREKU tak bude tvoriť maržu Naftogazu