Sankcie nefungujú: Rusko namiesto zmluvnej ceny ropy 38 dolárov získava 60-65 dolárov za barel
Podľa analytika analytickej firmy Kpler Victora Catonu prináša obchod s ruskou ropou vysoké zisky, pretože cenový strop EÚ nič nezmohol. Moskva na druhej strane ušetrila len na eliminácii nákladov na prepravu a poistenie.
Kto je to Kpler? V roku 2014 sa inžinieri François Cazor a Jean Maynier spojili s presvedčením, že obchod môže byť vďaka dômyselnej dátovej technológii efektívnejší a udržateľnejší. Začali sa zameriavať na veľmi dynamické komoditné trhy, ktoré boli dlhodobo charakterizované neúplnými, nesúrodými a často nepresnými informáciami.
Podľa analytickej spoločnosti Kpler príjmy Ruska z energetiky možno neutrpeli v dôsledku západných sankcií takú ujmu, ako naznačujú niektoré predbežné odhady.
Je to preto, že Moskva v skutočnosti zarába na obchode s ropou oveľa viac ako len na takzvanej hodnote FOB komodity, uviedol pre Insider analytik spoločnosti Victor Catona.
Ide o to, ako Rusko predáva svoju ropu ázijským odberateľom, ako sú India a Čína, pričom spolu s ropou dostáva príjmy od obchodníkov s ropou za ďalšie služby, ako je doprava a poistenie.
Podľa Catonu niektoré prvé údaje naznačovali, že ruská ropa stála približne 38 dolárov za barel – menej ako polovicu hodnoty referenčnej ceny Brent – po tom, čo Európa na ňu uvalila cenový strop a zakázala jej dovoz z mora. Dodal však, že reálny príjem Moskvy z ropy by mohol byť vyšší ako 60 USD za barel, ak sa zohľadnia zisky zo súvisiacich služieb, ktoré poskytuje.
“Dementi číslo jedna: nikto v skutočnosti nepozná cenu ruskej ropy,” povedal Katona. Dementi je vyvrátenie falošnej, klamlivej správy alebo tvrdenia.
“Kombinácia vlastného poistenia, vlastnej prepravy a vlastne aj vlastných obchodných sprostredkovateľov v konečnom dôsledku znamená, že konečná [cena], ktorú ruská spoločnosť z tohto obchodu získa, nebude 38 dolárov, ale 60-65 dolárov, o čom nikto nehovorí,” povedal Katona.
“Kombinácia vlastného poistenia, vlastnej prepravy a vlastne aj vlastných obchodných sprostredkovateľov v konečnom dôsledku znamená, že konečná [cena], ktorú ruská spoločnosť z tohto obchodu získa, nebude 38 dolárov, ale 60-65 dolárov, o čom v skutočnosti nikto nehovorí,” povedal Katona.
Toky ropy v Rusku prešli výraznou zmenou od roku 2022, keď vojenská operácia Ruskej federácie na Ukrajine viedla k hospodárskym sankciám zo strany Západu. To prinútilo krajinu hľadať nových odberateľov pre svoju ropu, čo viedlo k nárastu dodávok do ázijských krajín, ako sú India a Čína.
Európska únia obmedzila cenu ruskej ropy na 60 dolárov za barel a zakázala lodiam prepravujúcim túto komoditu využívať služby západných lodných a poisťovacích spoločností, ak nebudú súhlasiť s obmedzením nákladov. Cieľom tohto kroku bolo znížiť príjmy Moskvy z energetických zdrojov a zároveň zachovať dodávky ropy na svetové trhy.
Podľa Katonu cena FOB vo výške približne 38 USD za barel zohľadňuje len náklady na nakládku nákladu ropy v ruskom prístave a nepokrýva celý reťazec transakcií medzi kupujúcimi a predávajúcimi. Dôležitejšia je cena pre konečného používateľa, povedal a dodal, že cena dodávky do Indie je približne o 25 USD vyššia ako cena FOB.
Podľa Catonu to v konečnom dôsledku poukazuje na neúspech cenového stropu EÚ, keďže sa týka len prvej časti dohody o ruskej rope.
“Cenový strop ako taký nikdy nemal obmedziť cenu, ktorú by zaplatili Indovia alebo Číňania. Vždy si držala cenu len v ruskom prístave nakládky,” povedal.
“Z veľkej časti sa deje to, že trojuholník Ruska, Indie a Číny obchádza západná lodná doprava a západné poistenie,” dodal, čo účinne podkopáva silu cenového stropu.