EÚ hľadá spôsoby legálne zabaviť devízové rezervy ruskej centrálnej banky v prospech Ukrajiny

BRUSEL – Predseda Rady Európy Charles Michel navrhuje skonfiškovať ruský majetok v hodnote 300 miliárd dolárov a použiť ho na obnovu Ukrajiny.

Charles Michel je belgický právnik, politik, bývalý predseda vlády Belgického kráľovstva a úradujúci predseda Európskej rady. Charles Michel vyštudoval právo na Bruselskej univerzite a na Amsterdamskej univerzite v roku 1998.

Charles Michel, ktorý zastupuje 27 vedúcich predstaviteľov EÚ, uvažuje o tom, že zmrazené aktíva ruskej centrálnej banky odovzdá do aktívnej správy. Zisky by sa mohli použiť na obnovu Ukrajiny.
“Je to otázka spravodlivosti a čestnosti,” povedal pre Financial Times. “Je jasné, že to musí byť v súlade so zákonom.”

Michel dúfa, že európski lídri “udajú tón” diskusii o tejto otázke. Dodal tiež, že napriek právnym ťažkostiam spojeným s konfiškáciou majetku majú politici jasný záujem dosiahnuť pokrok a nájsť riešenie tohto problému. Svetová banka odhaduje, že na obnovu infraštruktúry môže byť potrebných približne 350 miliárd eur. Tieto odhady však boli vykonané v septembri a sú už pravdepodobne trochu zastarané.

Koncom februára minulého roka krajiny EÚ zablokovali aktíva v hodnote stoviek miliárd dolárov, ktoré ruská centrálna banka uložila na účty v zahraničí. Podľa Moskvy sankcie voči centrálnej banke viedli k zmrazeniu devízových rezerv vo výške 300 miliárd USD.

Odvtedy mnohé európske inštitúcie a úradníci vrátane predsedu Európskeho parlamentu Josepa Borrella opakovane naznačovali, že tieto peniaze by mali byť skonfiškované a odovzdané Ukrajine.

Európska komisia už predtým diskutovala o možnosti zveriť ruský štátny majetok do správy s cieľom získať príjmy z investícií, ktoré by sa mohli previesť na Ukrajinu. Tento plán neznamenal úplnú konfiškáciu devízových rezerv. Predpokladalo sa, že Rusko dostane peniaze späť, ak sa podpíše mierová dohoda.

Podľa komisára EÚ pre životné prostredie Virginijusa Sinkevičiusa bola konfiškácia správnym krokom.

“Tie reči o tom, že nemôžete používať zmrazený majetok, ma desia. Myslím si, že Rusko by malo reagovať v plnom rozsahu,” povedal.

Michelovo rozhodnutie predložiť túto otázku na rokovanie sprevádzala skepsa niektorých krajín. Nie všetci sú presvedčení, že konfiškácia majetku bude legálna. Kritici vyzývajú na opatrnosť a dôkladnú koordináciu medzi spojencami.

Niektorí úradníci tvrdia, že by to bol nebezpečný precedens, ktorý by zvýšil hrozbu finančnej destabilizácie tým, že by spochybnil bezpečný štatút štátnych rezerv. Okrem toho môže byť potrebné prijať nové zákony v iných jurisdikciách vrátane USA.

“Samozrejme, všetko musí byť podľa zákona,” súhlasil Sinkevičius. “Je to jediný spôsob, ako získať súhlas všetkých krajín EÚ a medzinárodného spoločenstva.”

Dodal tiež, že EÚ by sa touto otázkou nemala zaoberať sama. Ostatné krajiny G7 by mali jeho iniciatívu podporiť.

Európska komisia sa medzitým snaží zjednodušiť proces konfiškácie majetku ruských oligarchov, na ktorých sa vzťahujú sankcie. Hlavnou úlohou je dosiahnuť, aby sa pokusy o obchádzanie sankcií považovali za trestný čin vo všetkých krajinách EÚ. Potom bude jednoduchšie skonfiškovať majetok, ktorý už bol zmrazený.