Kazachstan: Kostanay štart výstavby závodu Kia

KOSTANAY – V Kostanay sa začala dnes 11. novembra 2023 výstavba závodu juhokórejskej automobilky Kia s plným výrobným cyklom.

Na oficiálnom slávnostnom spustení diela sa zúčastnil prvý podpredseda vlády Kazašskej republiky Roman Sklyar a Akim z Kostanayskej oblasti Kumar Aksakalov. Informuje o tom agentúra Kazinform s odvolaním sa na tlačovú službu šéfa vlády Kazašskej republiky.

Informujú o tom kazašské médiá.

Začiatok výstavby veľkého priemyselného objektu bol výsledkom dohôd medzi hlavou štátu Kassym-Jomartom Tokajevom a vedením juhokórejskej spoločnosti. Pripomeňme, že v januári prezident pri príležitosti spustenia malosériovej výroby automobilov Kia v Kostanay načrtol dôležitosť ďalšieho rozširovania priemyselnej spolupráce a vytvárania inžinierskej základne.

Výrobná kapacita nového závodu, kde sa plánuje vytvorenie 1 500 dobre platených pracovných miest, bude 70-tisíc áut ročne. Do projektu sa investuje asi 250 miliónov dolárov zo zahraničných investícií.

Roman Sklyar poznamenal, že Kia prvýkrát v histórii priamo investuje do spoločného podniku a do výstavby závodu mimo Kórejskej republiky.

“Výstavbu závodu na výrobu automobilov Kia v meste Kostanay s plným cyklom možno nazvať skutočne prelomovým high-tech projektom pre strojársky priemysel. Projekt bude mať skutočný multiplikačný efekt, zvýši úroveň prípravy novej generácie inžiniersko-technického personálu a tiež výrazne urýchli prechod do ďalšej etapy rozvoja lokalizácie,“ uviedol.

Vznik závodu s takýmto kľúčovým investorom bude podľa prvého podpredsedu vlády najdôležitejšou etapou rozvoja domáceho priemyslu a bude indikatívnym príkladom pre budúce spoločné investičné projekty s Južnou Kóreou vo všetkých odvetviach hospodárstva. .

Predpokladané ukončenie stavebných prác je v roku 2024, po ktorom sa začne s montážou zariadení. Pilotné spustenie závodu sa uskutoční v prvom štvrťroku 2025 a celý výrobný cyklus sa otvorí v druhom štvrťroku.

– Dnes je pre nás, Kia, veľkou cťou a hrdosťou, že máme možnosť prispieť k rozvoju hospodárstva Kazašskej republiky. „Pevne verím, že nový závod v Kostanay bude hrať dôležitú úlohu pri poskytovaní jedinečného pracovného priestoru, kde môžu občania, absolventi univerzít a inžinieri získať vyššiu úroveň pracovných skúseností na mnoho ďalších rokov,“ povedal prezident a generálny riaditeľ Kia Corporation Heo Sung Seong. vo vašej video správe.

Juhokórejská spoločnosť vyjadrila plnú podporu priemyselnej politike Kazašskej republiky v zmysle zvyšovania úrovne lokálneho obsahu v automobilovom priemysle. Kia tak už aktívne pracuje na otvorení lokalizačného centra v Kostanay. Tu budú za účasti malých a stredných podnikov vyrábať autokomponenty.

Akim z regiónu Kumar Aksakalov je presvedčený, že spustenie moderného high-tech podniku využívajúceho pokročilé svetové postupy pomôže zvýšiť objem výroby v automobilovom priemysle republiky.

“Rozvoj strojárstva bude mať multiplikačný efekt na rozvoj regiónu. Najmä vytvorenie jedného pracovného miesta v strojárstve povedie k vytvoreniu piatich až šiestich pracovných miest v príbuzných odvetviach. Na zvýšenie úrovne lokalizácie výroby sa okolo nového závodu vytvorí pás malých a stredných podnikateľov ako dodávateľov dielov a komponentov,” uviedol Kumar Aksakalov.

Región Kostanay susedí s ruskými federálnymi subjektmi Orenburská oblasť , Čeľabinská oblasť , Kurganská oblasť a je blízko pohoria Ural . Dotýka sa aj štyroch ďalších kazašských regiónov: regiónu Aktobe na juhozápade, regiónu Karaganda na juhu, regiónu Akmola na juhovýchode a regiónu Severného Kazachstanu na severovýchode. Rieka Tobol (Tobyl) , prítok rieky Irtyš , začína a preteká regiónom na svojej ceste do Ruska. Región Kostanay má rozlohu 197 000 kilometrov štvorcových, čo z neho robí šiesty najväčší z kazašských regiónov.

Kostanajská oblasť je bohatá na nerastné suroviny, najmä železnú rudu (ložiská magnetitových rúd – Sokolovsk, Sarbaiskoe, Kachary a hnedé soolity železných rúd – ložisko Ajatskej železnej rudy, ložisko Lisakovsk). Celková zásoba magnetitových rúd a hematitov predstavuje 15,7 miliardy ton, z toho ľahko obohacovateľné a nenáročné obohacovanie – 5,7 miliardy ton. Najmä črevá sú bohaté na železnú rudu, hnedé uhlie , azbest, žiaruvzdornú a tehliarsku hlinu, tavivo a cementový vápenec, sklársky piesok, stavebný kameň a iné. Otvorených 19 ložísk bauxitu , 7 zlatých , na jednom striebro a nikel .

Fotografie: Tlačová služba premiéra Kazachstanu.