ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Rand Corporation

RAND Corporation je americký neziskový globálny politický think-tank ,  výskumný ústav a poradenská firma pre verejný sektor .

RAND Corporation sa zaoberá výskumom a vývojom (R&D znamená Research And Development) vo viacerých oblastiach a odvetviach. Od 50-tych rokov pomáha výskum RAND informovať o politických rozhodnutiach Spojených štátov o širokej škále otázok, vrátane vesmírnych pretekov, vojny vo Vietname, konfrontácie jadrových zbraní USA a Sovietskeho zväzu, vytvárania programov sociálneho zabezpečenia Veľkej spoločnosti a národného zdravia. starostlivosť.

Korporácia RAND vznikla ako „Projekt RAND“ v povojnovom období bezprostredne po druhej svetovej vojne . Názov organozácie pochádza zo slovného spojenia Research and Developmet, čo je výskum a vývoj“.

 Vzdušné sily armády Spojených štátov amerických založili projekt RAND s cieľom preskúmať plánovanie budúcich zbraní na veľké vzdialenosti.

 Douglas Aircraft Company získala kontrakt na výskum medzikontinentálnej vojny. Projekt RAND sa neskôr vyvinul do RAND Corporation a rozšíril svoj výskum do civilných oblastí, ako je vzdelávanie a medzinárodné záležitosti. Bol to prvý think-tank, ktorý bol pravidelne označovaný ako „think tank“. 

RAND dostáva verejné aj súkromné ​​financovanie. Jej zdroje financovania zahŕňajú vládu USA, súkromné ​​nadácie,  korporácie,  univerzity,   charitatívne nadácie , americké štátne a miestne vlády, medzinárodné organizácie a v malej miere aj zahraničné vlády.

Titulná fotograia: Sídlo spoločnosti RAND Corporation v Santa Monice v Kalifornii. Fotografované 28. marca 2015 používateľom Coolcaesar.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.