Maďarsko k EK kvôli dani za prepravu plynu

BUDAPEŠŤ – Maďarsko sa obrátilo na Európsku komisiu (EK) so žiadosťou, aby zakročila voči Bulharsku, ktoré na národnej úrovni zaviedlo daň za tranzit ruského plynu cez svoje územie, čo podľa Budapešti porušuje zákony EÚ.

„Bulharská daň vážne ohrozuje energetickú bezpečnosť Maďarska a celého regiónu,“ povedal maďarský minister pre záležitosti EÚ János Bock.

Vo videu zverejnenom na sociálnych sieťach poznamenal, že poslal list Európskej komisii, v ktorej žiadal, aby začala konanie o porušení legislatívy EÚ voči Bulharsku z dôvodu, že túto daň zaviedlo bez konzultácie s Maďarskom.

Dodal, že ak Európska komisia nezačne tento postup do konca tohto roka, Maďarsko sa odvolá na Európsky súd.

Bulharský parlament v polovici októbra zaviedol poplatok 20 leva (asi 10 eur) za MWh (asi 111 dolárov za tisíc metrov kubických) plynu za tranzit ruského plynu cez jeho územie. Za zaplatenie cla sú zodpovední dovozcovia a organizácie na prepravu plynu. Podobný poplatok sa zavádza aj pre LNG. Zákon nadobudol účinnosť 13. októbra.

Európska komisia v komentári k rozhodnutiu Bulharska uviedla, že toto opatrenie bolo prijaté na národnej úrovni a nevzťahuje sa na sankcie EÚ.