Kazachstan: voľby prezidenta 20. novembra 2022

ASTANA – Kazachstan má pred dverami predčasné voľby prezidenta krajiny.

Budú 20. novembra 2022. Sú to siedme prezidentské voľby, ktoré sa konali od nezávislosti Kazachstanu v roku 1991. Pôvodne sa plánovali na rok 2024. Zmeny vo voľbe prezidenta navrhol súčasný prezident Kazachstanu pán Kassym-Žomart Kemelevič Tokajev. Prezidentom krajiny môže byť podľa súčasne platných zákonov ktokoľvek len jedno sedemročné obdobie. Voľby sú súčasťou politických reforiem v Kazachstane.

Súčasný prezident vo voľbách nie je jediným kandidátom.

Je v nich 12 kandidátov. Pána Kassym-Žomarta Kemeleviča Tokajeva podporuje  Ľudová koalícia , volebná aliancia tvorená provládnymi politickými stranami Amanat , Demokratická strana Aq Jol a Ľudová strana Kazachstanu,  ako aj rôzne verejné združenia. 

Pán Nūrjan Ältaev , bývalý  poslanec Amanat a člen Koalície demokratických síl, má zakázené kandidovať ako opozičný kandidát po tom, čo ho verejné združenie Mũqalmas pristihlo pri falšovaní protokolu o jeho nominácii na prezidenta, čím opustil Nurlan Auesbaev  celoštátnu sociálnodemokratickú stranu, ktorá po chcela nominovať  sa jediného opozičného  vyzývateľa súčasného prezidenta.

Ako napísal portál The Asatana Times, nedávny telefonický prieskum medzi 1200 občanmi, ktorý uskutočnil tamojší inštitút pre výskum verejnej mienky, ukázal, že 73 percent oprávnených voličov je pripravených ísť 20. novembra do volebných miestností. Sedemdesiatšesť percent voličov uviedlo, že verí v spravodlivé voľby.

Výskum tvrdí, že 15,9 percenta opýtaných sa však ešte nerozhodlo, či pôjde alebo nepôjde voliť. 9,7 percent uviedlo, že sa rozhodli nevoliť, zatiaľ čo zvyšok mal problém odpovedať.

Pri otázke, aké vlastnosti sa od kandidáta na prezidenta vyžadujú, väčšina respondentov vyzdvihla slušnosť, čestnosť, vyššie vzdelanie a vplyv medzi spoluobčanmi.

Naposledy občania hlasovali za nového prezidenta v júni 2019, čo je právom historický okamih pre krajinu ako takú po tom, čo prvý prezident Nursultan Nazarbajev nečakane odstúpil v marci 2019. Prvýkrát v histórii Kazachstanu sa občania rozhodli nového prezidenta. Pán Kasyym-Žomart Kemelevič Tokajev vyhral so ziskom 70,76 percenta hlasov a jeho najbližší vyzývateľ Amiržan Kosanov získal 16,2 percenta. Ten nebol odvtedy politicky aktívny, kým 1. septembra na sociálnych sieťach neoznámil, že sa zúčastní volieb v roku 2022. Nakoniec však o registráciu nepožiadal.