Ruská federácia našla spôsob, ako zmierniť úder obchodných sankcií a skryť príjmy z exportu

MOSKVA – Príjmy z vývozu Ruska nachádzajú útočisko pred sankciami v jüanoch a kvázi bankách

Málo známa vetva hlavnej ruskej burzy cenných papierov sa stala životne dôležitým článkom v globálnom finančnom systéme, keďže desiatky miliárd dolárov a eur prichádzajú z predaja ropy a iných komodít. Informuje o tom tlačová agentúra Thomson Reuters

Podľa ľudí oboznámených s jej fungovaním Národné zúčtovacie centrum (NZC) v tomto roku vykázalo nárast devízových rezerv. Ako kľúčový článok v obchode s plynom sa doteraz vyhýbal americkým a európskym sankciám, ktoré zasiahli ruskú centrálnu banku a hlavných veriteľov.

Väčšina peňazí v NZC, ktoré sú držané v mene ruských bánk a ich klientov, je v jüanoch, prevedené z dolárov, eur a iných „nepriateľských“ mien na príkaz centrálnej banky, povedali ľudia pod podmienkou anonymita diskutovať o veciach, ktoré nie sú verejné. Malé úverové inštitúcie, ktorých sa sankcie netýkajú, tiež zaznamenali prudký nárast držby v jüanoch a iných cudzích menách, uviedli zdroje.

Zahraničné aktíva rastú vďaka kladnej obchodnej bilancii. Celkový zahraničný majetok Ruska napriek sankciám vzrástol. Zdroj: Bank of Russia

Schopnosť Ruska zmierniť úder sankcií vďaka pokračujúcemu prílevu hotovosti z vývozu energie a iných komodít frustrovala predstaviteľov v USA a Európe, ktorí sa ho snažili izolovať od svojich finančných systémov po tom, čo Kremeľ vo februári spustil vojenskú operáciu na Ukrajine. 24. Krátko nato boli zavedené sankcie. Banka Ruska bola odrezaná od obvyklého miesta, kde sa tieto prostriedky predtým hromadili. S rastom cien energií však prílev neochabol. V tomto kontexte aktíva NZC prudko rástli.

„NZC nemá vlastné peniaze. Toto sú všetky peniaze bánk, alebo skôr peniaze ich klientov, ktoré prevádzajú do NCC, pretože môže uskutočňovať platby v dolároch, “pretože má korešpondenčné účty v amerických bankách, povedal Oleg Vjugin, predseda predstavenstva Rada NZC Moskovskej burzy do júna 2022, predtým – vysoký úradník centrálnej banky a ministerstva financií. Mnohí ruskí veritelia prišli o svoje vlastné účty v dôsledku sankcií.

“Po tom, čo sa objavili fámy, že NCC bude podliehať sankciám, väčšina dolárov bola premenená na jüany,” povedal. Čínska mena tento rok klesla oproti americkej mene o približne 12 %.

Nie je jasné, koľko peňazí má v súčasnosti NCC, ktorej celý názov je Národné zúčtovacie centrum. Ústredný kontragent, a.s. Keďže sankcie po spustení NCC zmrazili v rezervách Ruskej banky približne 300 miliárd USD, úrady prestali zverejňovať všetky okrem najvšeobecnejších informácií o ruských aktívach.

NCC ešte nebola sankcionovaná, hoci v septembri USA pridali na svoju čiernu listinu svojho výkonného riaditeľa. Jarné rozhodnutie Kremľa požadovať od kupujúcich ruského plynu v Európe, aby posielali platby cez NCC, znamenalo, že uvalenie obmedzení na transakcie s ním by ohrozilo dodávky životne dôležitých energetických zdrojov.

V podstate devízový prebytok, ktorý raz absorbovala Banka Ruska, je v kvázi súkromných rukách, pretože sankcie centrálnej banke znemožnili pôsobiť na devízovom trhu. NCC ako zúčtovacie stredisko moskovskej burzy spravidla pôsobí ako sprostredkovateľ medzi účastníkmi na rôznych trhoch, od devíz po deriváty.

Bloomberg Economics odhaduje, že celkový neočakávaný zisk mohol presiahnuť 100 miliárd dolárov na základe údajov o platobnej bilancii centrálnej banky, ktoré ukazujú nárast medzinárodných aktív.

Podľa oficiálnych údajov dosiahla čistá akumulácia zahraničných aktív v treťom štvrťroku takmer 47 miliárd USD, pričom v predchádzajúcich troch mesiacoch vzrástla na 25,7 miliardy USD. Vo svojej poslednej správe o platobnej bilancii z tohto mesiaca centrálna banka pripísala časť zvýšenia financovaniu obchodu a zálohovým platbám poskytnutým zahraničným partnerom.

Podobná poznámka, ktorú zverejnila ruská centrálna banka, teda Banka Ruska  za druhý štvrťrok, čiastočne vysvetľuje nárast objemu finančných aktív domácich veriteľov a nebankových úverových inštitúcií (kategória, ktorá zahŕňa NZC), ktoré akumulujú prostriedky v devízových prostriedkoch súčasným využívaním exportu. zárobky. vysoké ceny energií.

V dôsledku rekordného prebytku bežného účtu, ktorý centrálna banka tento rok odhaduje na 243 miliárd dolárov, teda takmer dvojnásobok oproti roku 2021, prúdia cez ruský finančný systém obrovské sumy.