Sberbank v Rusku predstavila robota Nicka

Sberbank vyvinula a predstavila stelesnenie vlastnej umelej inteligencie – robot “Nick”, ktorý odpovedá na otázky partnera a prejavuje rôzne emócie. Povedal to pre agentúru RIA Novosti riaditeľ robotického centra Sberbank Albert Efimov.

Ako viete, vedúci banky, Herman Gref, dlho pracuje na vybavení spoločnosti robotmi, umelou inteligenciou a nahradiť ho niektorými zamestnancami. Nový robot “Nika” je “avatar”, to znamená, že nekoná sám, ale iba opakuje kroky hostiteľského operátora.

V tomto prípade bude robot riadený programom iPavlov. Táto umelá inteligencia: činiteľ dialógu, ktorý bude schopný plne komunikovať s ľuďmi v prirodzenom jazyku – ďalší rozvoj spoločnosti Sberbank v spolupráci s vedcami z MIPT. Nemecká spoločnosť Gref dúfa, že tento systém bude schopný priniesť zákaznícky servis banky na novú úroveň.

V minulom roku Sberbank a Moskovský inštitút fyziky a technológie podpísali dohodu o vývoji projektu iPavlov, ktorý zabezpečuje vytvorenie systému s umelou inteligenciou schopnou komunikovať s ľuďmi v prirodzenom jazyku. Výsledkom projektu budú nové podnikateľské aplikácie, ktoré sa integrujú do práce spoločnosti, takže zákaznícky servis dosiahne novú úroveň, vysvetľuje vedúci banky nemeckej Gref.
Laboratórium robotiky Savings Bank začalo pracovať v roku 2017. Jeho hlavnou úlohou je výskum nových technológií, pilotovanie a spustenie technických inovácií pre materskú spoločnosť. Prioritou laboratória je priemyselná robotika, logistické roboty, bezpilotné vozidlá, priemyselné exoskeletony a asistenti robotov osobných služieb.