Zaseknutú loď Ever Given vypáčili z plytčiny na vodu

KÁHIRA – Loď uviaznutú  v Suezskom prieplave presunuli z plytčiny na vodu. Napísala o tom agentúra Bloomberg.

Nie je však známe, kedy sa obnoví doprava lodí cez prieplav. V rade stojí momentálne viac ako 450 rôznych plavidiel.

Ako píše Bloomberg, trup kontajnerovej lode Ever Given čiastočne posunuli a operácia jej úplného vypáčenia pokračuje. Komentáre prichádzajú po tom, ako poskytovateľ námorných služieb Inchcape Shipping Services v e-maile uviedol, že loď presunuli z plytčine približne o 4:30 miestneho času v Egypte.

Bývalý člen americkej Federálnej regulačnej komisie pre energiu (FERC), výkonný riaditeľ spoločnosti Branko Terzic & Associates LLC. Branko Terzic uviedol, že ceny ropy a zemného plynu by mohli krátkodobo vzrásť, ale dopad blokovania lodí v Suezskom prieplave uzemnenou kontajnerovou loďou Ever Given bude minimálny.

Obria loď Ever Given taiwanskej firmy Evergreen Group narazila na plytčine 23. marca v južnej časti Suezského prieplavu. Podľa predbežných údajov sa kontajnerová loď kvôli silnému vetru nechtiac odklonila od kurzu.

Ráno 27. marca loď mierne posunuli po tom, čo z oblasti incidentu odstránili  asi 20 000 ton zeminy. Išlo o prvý úspech od začiatku prác na vyslobodení kontajnerovej lode blokujúcej cestu 321 lodiam. Neskôr vyšlo najavo, že predok nákladnej lode uviaznutý v piesku sa začal pohybovať.