Čína uvalila sankcie voči osobám z USA a Kanady

PEKNIG – Čínska ľudová republika (ČĽR) uvalila osobné sankcie na niektorých politikov zo Spojených štátov a USA. Vyhlásil to po podľa agentúry Xinhua predstaviteľ Ministerstva zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky.

Podľa vyhlásenia  čínskeho hovorcu ministerstva zahraničia USA a Kanada uvalili 22. marca jednostranné sankcie na príslušné osoby a subjekty v Sin-ťiangu na základe fám a dezinformácií.

Čínska strana sa v reakcii rozhodla uvaliť sankcie na vedúceho Komisie Spojených štátov pre medzinárodnú náboženskú slobodu (USCIRF)  Gayla Manchina, podpredsedu USCIRF Tonyho Perkinsa, kanadského poslanca Michaela Chonga z podvýboru Stáleho výborov pre medzinárodné ľudské práva, pre Zahraničné veci a medzinárodný rozvoj domových spoločenstiev z dolnej komory kanadského parlamentu.

„Týmto osobám je zakázaný vstup na územie pevninskej Číny, Hongkongu a Macaa, čínskym občanom a organizáciám je zakázaný obchod s príslušnými osobami a výmenám informácií s príslušnými organizáciami,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Zároveň zostávajú v platnosti sankcie, ktoré predtým uvalila Čína na amerických jednotlivcov, ktorí vážne poškodili čínsku povesť a záujmy.

“Vláda ČĽR je odhodlaná brániť štátnu zvrchovanosť, bezpečnosť a rozvojové záujmy Číny, a preto vyzýva zúčastnené strany, aby jasne pochopili situáciu a napravili svoje chyby. Musí sa prestať s politickými manipuláciami okolo problému Sin-ťiang a prestať zasahovať do vnútorných záležitostí Číny. V opačnom prípade hrozí eskalácia sankcií z našej strany,” uvádza sa vo vyhlásení.