Zápcha v Suezskom prieplave stojí týždenne 6-10 mld. USD

BERLÍN / PARÍŽ – Blokovanie Suezského prieplavu bude stáť svetovú ekonomiku týždenne straty 6 – 10 miliárd dolárov, odhadujú odborníci z poisťovacej spoločnosti Euler Hermes.

Odstavenie Suezského kanálu by mohlo tento rok znížiť rast globálneho obchodu o 0,3 percentuálneho bodu za každý týždeň „výpadku“ . Vzhľadom na nízku základňu v minulom roku a rýchlejšie oživenie hospodárstva sa však rast globálneho obchodu po vlaňajšom poklese o 9,5% stále zrýchli na 7,9%.

Minulý týždeň veľká nákladná loď Ever Given, narazila na plytčinu v Suezskom prieplavu a zablokovala pohyb ďalších plavidiel. Minulý štvrtok administratíva kanálu oznámila, že bude uzavretý. Spoločnosť spravujúca loď oznámila, že proces jej uvoľnenia môže trvať niekoľko týždňov.

V roku 2019 prešlo prieplavom 19 tisíc lodí (1,25 miliárd ton nákladu, čo predstavuje 13% svetového obchodu), takže blokáda môže spôsobiť oneskorenie v dodávkach spotrebného tovaru. Podľa Lloyd’s List sa každý deň cez kanál dodáva tovar v hodnote 5,1 miliárd dolárov a na východ 4,5 miliardy dolárov.

Svetový obchod však čelí ďalším obmedzeniam, od nedostatku kontajnerov po problémy s dodávkami polovodičov, čo už viedlo k predĺženiu dodacích lehôt a zvýšeniu nákladov na suroviny a komponenty. To má podľa Euler Hermes oveľa väčší vplyv na globálny obchod a mohlo by to viesť k zníženiu rastu obchodného obratu o 1,4 percentuálneho bodu alebo o 230 miliárd dolárov.