Čo týždeň dal: zvyšovanie úrokových sadzieb

NEW YORK Počas tohto týždňa sme mohli pozorovať zvyšovanie úrokových sadzieb ku ktorému pristúpilo viacero popredných svetových centrálnych bánk. Na akciových trhoch panovala volatilita z dôvodu obáv investor o spomalenie tempa rastu ekonomiky.

V pondelok vstúpili americké akcie do medvedieho trhu. Dolár sa zotavil, keďže dopady vysokej inflácie pokračovali v otriasaní globálnych akciových trhov, ktoré boli už aj tak zasiahnuté obavami, že Federálny rezervný systém poškodí ekonomiku a uvalí ju do recesie. Ďalšia vlna predajov poslala S&P 500 na najnižšiu úroveň od januára 2021 a oproti svojmu rekordu zaznamenal pokles o viac ako 20 %. Hlavnú ťarchu znášali technologické akcie, pričom index Nasdaq 100 klesol o viac ako 4,5 %. Index volatility Cboe dosiahol úroveň okolo 30 bodov. Výnosy desaťročných amerických štátnych dlhopisov dosiahli najvyššiu úroveň od roku 2011, zatiaľ čo výnosy dvojročných dlhopisov vzrástli na úrovne z roku 2008. Bitcoin klesol na najnižšiu úroveň za približne 18 mesiacov po zmrazení výberov zo strany úverovej platformy Celsius, čo sa pridalo k obavám ohľadom systémového rizika na trhu kryptomien.

V utorok naďalej vládla na finančných trhoch volatilita, nakoľko obavy z agresívneho postoja Federálneho rezervného systému v boji proti dlhodobo vysokej inflácii vytvárali medzi investormi strach z uvrhnutia najväčšej svetovej ekonomiky do recesie, pričom sa  v stredu očakávalo dramatické zvýšenie úrokových sadzieb. Po tom, čo index S&P 500 čelil mnohým zvratom, uzavrel piaty deň po sebe v mínuse, pričom išlo o najdlhšiu sériu strát od januára. Technologicky index Nasdaq 100 stúpol, pretože prognóza spoločnosti Oracle Corp. naznačila, že úsilie presunúť zákazníkov do cloudu naberá na obrátkach. Akcie spoločnosti FedEx po zvýšení dividend prudko vzrástli. Výnosy štátnych dlhopisov predĺžili svoj rastový trend, pričom výnosy dvojročných dlhopisov dosiahli vysokú úroveň naposledy zaznamenanú v roku 2007. Iba za tri dni tieto krátkodobé dlhopisy narástli o 60 bázických bodov. Japonský yen klesol na najnižšiu úroveň za predchádzajúcich 24 rokov.

V stredu trhy vzrástli a zastavili prepad, ktorý trval bez prestávky už 5 dní a celkovo odpísal 10 %  z indexu S&P 500. Akcie vzrástli uprostred divokých výkyvov, keď americká centrálna banka zvýšila sadzby o 75 bázických bodov, čo je najväčší nárast od roku 1994. Jerome Powell, predseda Federálneho rezervného systému  povedal, že predstavitelia Fedu by mohli v júli zvýšiť úrokovú sadzbu znovu o rovnakú hodnotu alebo urobiť menšie zvýšenie o 50 bázických bodov. Americkí centrálni bankári v stredu týmto zvýšili cieľové rozpätie pre úrokovú sadzbu na 1,5 % až 1,75 %. Tak isto do budúcna predpokladajú, že úrokové sadzby budú tento rok ďalej rásť, na 3,4 % do decembra 2022 a 3,8 % do konca roku 2023. Powell tiež povedal, že zvyšovanie sadzieb by už nemalo nastávať po takých veľkých skokoch. Výnosy štátnych dlhopisov, ako aj dolár mierne poklesli.

Vo štvrtok akcie po celom svete klesli, keď sa opäť objavili obavy z recesie, z dôvodu, že sa Federálny rezervný systém snažil dostať na vrchol inflácie, ktorá sa ale ukázala byť trvalejšia, než úradníci očakávali. Index S&P 500 uzavrel na najnižšej úrovni od decembra 2020. Dohoda s navrhovaným prevzatím spoločnosti Twitter Elonom Muskom sa ocitla v ohrození po tom, čo CEO Tesly nepovedal či sociálnu sieť kúpi. Dolár opäť poklesol, keď centrálne banky v Európe, konkrétne vo Veľkej Británii a Švajčiarsku zintenzívnili sprísňovanie menovej politiky a prisľúbili zníženie rozdielov medzi sadzbami v Európe a v USA. Bitcoin klesol pod 21 000 USD v rámci svojho najdlhšieho poklesu od roku 2010. Percento spoločností zahrnutých do indexu S&P 500, ktoré sa obchodujú nad svojim 50-dňovým kĺzavým priemerom, tento týždeň kleslo pod 5 %, čo je najnižšia úroveň od obáv z Covid-19 pred viac ako dvoma rokmi. Výpredaj, ktorý zasiahol trhy koncom roka 2018, sa obrátili krátko po tom, čo podobný podiel akcií klesol pod sledovaný technický priemer.

Americké akcie v piatok vzrástli po nejednoznačných pohyboch, keď obchodníci analyzovali komentáre predstaviteľov Federálneho rezervného systému, ktorí opakovali, že centrálna banka musí urobiť viac, aby obmedzila najhorúcejšiu infláciu za posledných 40 rokov. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov sa pohybovali okolo 3,1 %. Dolár sa spamätal z dvojdňovej straty. Trhy završujú týždeň plný zvyšovania úrokových sadzieb vrátane najväčšieho zvýšenia Federálneho rezervného systému od roku 1994, šokujúceho zvýšenia Švajčiarskej národnej banky a najnovšieho zvýšenia nákladov na pôžičky v Spojenom kráľovstve. Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell v piatok uviedol, že centrálna banka sa „akútne zameriava“ na návrat inflácie na 2 % a že na júlovom zasadnutí je pravdepodobné ďalšie zvýšenie o 75 bázických bodov alebo o 50 bázických bodov, ktoré je avizované od stredy.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, ktorý sa v týždni končiacom 11. júna, znížil na 229 000, čo je menej ako boli predpovede trhu na úrovni 210 000. Britská centrálna banka tiež zvýšila podľa očakávaní úrokovú sadzbu o 0,25% na 1,25%. Úrokovú sadzbu dvihla aj americká centrálna banka a to o 75 bázických bodov na 1,5 – 1,75%. Japonská centrálna banka ponechala podľa očakávaní úrokovú sadzbu na úrovni -0,1%. Medziročná inflácia v eurozóne za mesiac máj zrýchlila na 8.1 %. Čínska priemyselná produkcia v máji 2022 nečakane vzrástla medziročne o 0,7 %, čím ľahko prekonala trhový konsenzus o poklese o 0,7 % a obrátila sa z aprílového poklesu o 2,9 %. Inflácia cien výrobcov v Spojených štátoch sa medzimesačne zvýšila na 0,80 % z 0,40 % v apríli 2022. Maloobchodné tržby v USA v máji 2022 nečakane klesli o 0,3% medzimesačne, čo je zatiaľ prvý pokles v tomto roku.

 

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              -5,80 %

DOW JONES:     -4,79 %

NASDAQ:            -4,78 %

DAX:                     -4,62 %

Euro Stoxx 50:   -4,47 %

NIKKEI:                 -6,69 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              -22,91 %

DOW JONES:      -17,75 %

NASDAQ:             -30,98 %

DAX:                      -17,37 %

Euro Stoxx 50:    -20,01 %

NIKKEI:                 -9,82 %

Timotej Lencz, Dealing desk, Capital Markets, o. c. p, a. s.