Moskovská burza začne od nového roka s obilím

MOSKVA –  Budúci rok má Moskovská burza v úmysle pridať k nástrojom ruské dodávky dodávok obilia. Teraz existujú iba dve takéto futures na svete, na Chicagskej komoditnej burze a na parížskej burze.

Ako vysvetlil prvý podpredseda centrálnej banky Sergej Švetsov, je potrebné rozvíjať taký obchod s obilím, aby sa ruský devízový trh priblížil medzinárodnému obchodu a stratil štatút miestnej platformy.

Teraz sa ceny ruského zrna v skutočnosti určujú na západných obchodných platformách, čo je spojené s množstvom problémov. Napríklad schopnosť manipulovať s cenami tovaru kvôli vlastným cieľom, ale aj ťažkosti s prístupom k burze pre výrobcov. Preto je dôležité, aby štát preniesol kontrolu nad touto záležitosťou na Rusko. Dodávky obilia na Národnej komoditnej burze boli od roku 2017, ale v apríli 2019 sa museli zastaviť. Dôvodom bol nedostatok zrna v šiestich veľkých výťahoch v niekoľkých regiónoch, hoci boli testované podľa najprísnejších kritérií. Neskôr sa pri krádeži začalo trestné konanie. Z tohto dôvodu analytici tvrdia, že účastníci trhu majú podozrenie z obchodovania s obilím.