Ukrajina chce výhodný dlhodobý kontrakt o tranzite

KYJEV – Ukrajina stanovila doložku o spore s plynom pre Rusko – Naftogaz je pripravený stiahnuť nové žaloby proti Gazpromu, ak sa uzavrie výhodná zmluva o dlhodobom tranzite. Oznámil to výkonný riaditeľ ukrajinskej spoločnosti Jurij Vitrenko vo svojom účte v sociálnej sieti.

Podľa vrcholového manažéra by nová dlhodobá zmluva mala pokrývať všetky výdavky ukrajinskej strany za tranzit a kompenzovať straty za neplnenie záväzkov vyplývajúcich zo súčasných zmlúv zo strany Gazpromu.

Vitrenko tiež pripomenul možnosť spoločnosti Gazprom splatiť dlh vo výške troch miliárd dolárov, ktorý vznikol po rozhodnutí rozhodcovského konania v Štokholme formou dodávok plynu.
Koncom novembra ukrajinský Naftogaz podal na súd v Rige petíciu týkajúcu sa uznania a výkonu rozhodcovského nálezu v Štokholme v spore s Gazpromom v Lotyšsku.


Predtým švédsky súd zamietol nároky spoločnosti Gazprom na rozhodnutie rozhodcovského konania. Jeho rozsudok sa považuje za konečný. Výška dlhu ruskej spoločnosti vrátane úrokov sa priblížila k trom miliardám dolárov. Celková výška pohľadávok Ukrajiny voči Gazpromu dosahuje 22 miliárd dolárov. Z toho takmer 12 miliárd pripadá na nový súdny proces v Štokholme, ďalších 7 miliárd – na pokutu Protimonopolného výboru Ukrajiny.