WHO: komunikácia informačných vírusov, falošné informácie môžu stáť ľudské životy

ŽENEVA –  Spoločné vyhlásenie svetových organizácií upozorňuje na falošné správy. Podpísali sa po neho Svetová zdravotnícka organizácia, Organizácia spojených národov, UNICEF, UNDP, UNESCO, UNAIDS, ITU, UN Global Pulse a IFRC. Finančné noviny zverejňujú výzvu v úplnom znení.

Šírenie koronavírusovej infekcie (COVID-19) je vôbec prvou pandémiou, ktorá svedčí o masívnom využívaní technológií a sociálnych médií na zaistenie bezpečnosti, informovanosti, produktivity a prepojenia ľudí. Technológie, o ktorých naša schopnosť komunikovať a prijímať informácie, generuje a posilňuje infodémiu, ktorá naďalej oslabuje globálnu reakciu a hrozí vykoľajením snáh v boji proti pandémii.

Infodémia je nadbytok informácií online aj offline. Zahŕňa to zámerné pokusy šíriť nepravdivé informácie s cieľom narušiť reakciu na verejné zdravie a podporiť alternatívne skupinové alebo individuálne ciele. Nepresné a vedome nepravdivé informácie môžu poškodiť fyzické a duševné zdravie ľudí; zvýšiť stigmu; ohroziť kritické prínosy pre zdravie; a vytvoriť pohŕdanie opatreniami v oblasti verejného zdravia, čím sa zníži ich účinnosť a obmedzí sa schopnosť krajín ukončiť pandémiu.

Falošné správy si vyžiadajú životy. Pri absencii potrebnej úrovne dôvery a presných informácií nie sú diagnostické testovacie systémy žiadané, kampane podporujúce imunitu, alebo kampane na podporu účinných vakcín,  nedosahujú svoje ciele a vírus sa nekontrolovateľne šíri ďalej.

Falošné fámy navyše vedú k polarizácii verejnej mienky o otázkach týkajúcich sa COVID-19; provokovať nenávistné prejavy; zvýšiť riziko konfliktov, násilia a porušovania ľudských práv a ohroziť dlhodobé vyhliadky na posilnenie demokracie, ľudských práv a sociálnej súdržnosti.

V tejto súvislosti začal v apríli 2020 generálny tajomník OSN komunikačnú iniciatívu OSN zameranú na boj proti šíreniu nepravdivých informácií a dezinformácií. OSN tiež vydala usmernenia na identifikáciu a boj proti nenávistným prejavom súvisiacim s COVID-19 (11. mája 2020).

V máji 2020 prijali členské štáty WHO rezolúciu WHA73.1 o boji proti COVID-19 na Svetovom zdravotníckom zhromaždení. Uznesenie poznamenáva, že riešenie infodemického problému je dôležitou súčasťou boja proti pandémii COVID-19: vyzýva členské štáty, aby šírili spoľahlivé informácie o COVID-19, prijali opatrenia na boj proti falošným fámam a dezinformáciám a ako súčasť všetkých reakcií používali digitálne technológie. … Uznesenie tiež vyzýva medzinárodné organizácie, aby prijali opatrenia proti šíreniu nepravdivých a zavádzajúcich informácií v digitálnej oblasti, pomáhali predchádzať deštruktívnym činnostiam v kyberpriestore, ktoré podkopávajú reakcie v oblasti verejného zdravia, a podporovali poskytovanie údajov založených na dôkazoch verejnosti.

Systém OSN a organizácie občianskej spoločnosti využívajú svoje spoločné odborné znalosti a znalosti na reakciu na infodémiu. Pretože však pandémia naďalej vyvoláva pocit neistoty a úzkosti, je naliehavo potrebné posilniť opatrenia na boj proti infodémii a vyvinúť koordinovaný prístup k boju proti falošným správam a dezinformáciám zo strany štátov, multilaterálnych organizácií, občianskej spoločnosti a všetkých ostatných aktérov jasné úlohy a zodpovednosti v tejto veci

Vyzývame členské štáty, aby vypracovali a implementovali akčné plány na boj proti infodémii uľahčením včasného šírenia spoľahlivých, vedecky a fakticky správnych informácií medzi všetkými členmi spoločnosti, najmä rizikovým skupinám; a predchádzanie a potlačenie šírenia nepravdivých fám a dezinformácií pri rešpektovaní slobody prejavu.

Naliehavo vyzývame členské štáty, aby pri príprave akčných plánov pracovali s miestnymi komunitami a reagovali na nich, a aby pomohli miestnym komunitám pri vývoji vhodných riešení a budovaní odolnosti voči falošným fámam a dezinformáciám.

Ďalej naliehavo vyzývame všetky ostatné zainteresované strany vrátane médií a platforiem sociálnych médií, prostredníctvom ktorých sa šíria nepravdivé fámy a dezinformácie, výskumných pracovníkov a technikov schopných vyvíjať a implementovať účinné stratégie a nástroje na boj proti infodémii, vodcov občianskej spoločnosti a vplyvných osôb, spolupracovať so systémom OSN, členskými štátmi navzájom a pokračovať v zintenzívňovaní úsilia o šírenie presných informácií a zabránenie šíreniu nepravdivých informácií a dezinformácií.