Azerbajdžan rieši slobodu médií a prejavu väzením

Zástupca  OBSE pre slobodu médií Harlem Désir dnes v liste ministrovi zahraničných vecí Azerbajdžanskej republiky Elmarovi Mammadyarovovi vyjadrila vážne znepokojenie nad situáciou a zdravotným stavom uväzneného Mehmana Husseynova.

Uväznený je blogero a predsedom nevládnej organizácie Inštitútu pre bezpečnosť a slobodu reportérov (Institute for Reporters’ Freedom and Safety) Mehmana Huseynova. Zástupca OBSE vyzval úrady, aby zrušili nové trestné obvinenia proti nemu. Mehmad Husejnov  od konca decembra drží hladovku.

Vo svojom liste zástupca uviedoô: “Je veľmi znepokojujúce, že posledný incident nastal tesne pred očakávaným prepustením Mehmana Huseynova z väzenia v marci 2019 a že nové obvinenia môžu znamenať jeho uväznenie až o ďalších 7 rokov.”

“Vyzývam úrady, aby zamietli nové trestné obvinenia proti Huseynovovi a aby ho čo najskôr prepustili,” dodal Désir.

Podľa správ 26. apríla 2018 bol Husejnov zapojený do incidentu s väzenskou strážou. Orgány následne začali vyšetrovanie prípadu a previedli blogera do vyšetrovacieho zariadenia v Baku. Huseynov popiera obvinenia, ktoré voči nemu vzniesol v súvislosti s incidentom a na protest údajne začal hladovku, ktorá viedla k vážnemu zhoršeniu jeho zdravia.

Zástupca tiež požiadal úrady, aby preskúmali správy o zdravotných problémoch Huseynova, a aby mu poskytli naliehavú odbornú lekársku starostlivosť.

Zástupca OBSE pre slobodu médií sleduje mediálny vývoj vo všetkých 57 účastníckych štátoch OBSE. Poskytuje včasné varovanie pred porušovaním slobody prejavu a slobody médií a podporuje plné dodržiavanie záväzkov OBSE v oblasti slobody médií.