Prvé spojenie firiem v tomto roku za 74 mld. USD

Prvou fúziou, alebo zlúčením, či spojením firiem, v roku 2019 bola fúzia farmaceutických gigantov Bristol-Myers Squibb a Celgene. Obe spoločnosti vyvíjajú lieky na liečbu rakoviny. Dohoda dosiahla hodnotu 74 miliárd dolárov.

Na začiatku roka 3. januára 2019 jedna z najväčších amerických biofarmaceutických spoločností Bristol-Myers Squibb oznámila nákup spoločnosti Celgene Corp. Jedná sa o biotechnologický gigant špecializujúci sa na vývoj a výrobu inovatívnych liekov na liečbu zápalových, autoimunitných a onkologických ochorení.

V dôsledku toho transakcia skombinuje dvoch najväčších výrobcov liekov na liečbu rakoviny. Suma transakcie bude 74 miliárd dolárov a pri zohľadnení nákupu dlhu spoločnosťou Celgene dosiahne hodnota transakcie podľa odhadov spoločnosti Refinitiv 95 miliárd dolárov, čo bude najväčším preberaním farmaceutických spoločností v histórii. Predchádzajúci rekord padol v  roku 2000, kedy spoločnosť Pfizer kúpila spoločnosť Warner-Lambert za 89 miliárd dolárov.

Minulý rok obaja Bristol-Myers Squibb a Celgene čelili ťažkostiam a dokonca aj neúspechom. Liek Bristol-Myers pre imunoterapiu proti rakovine Opdivo stratil dôležitú úlohu, čím sa značnej časti trhu vzdala liekovým konkurentom Keytruda od spoločnosti Merck. V roku 2022 spoločnosť Celgene stratí svoje exkluzívne právo v USA pre svoje vlajkové lode Revlimid. V roku 2018 akcie spoločnosti Bristol-Myers Squibb klesli o 15,2%, zatiaľ čo akcie spoločnosti Celgene počas roka stratili 39,7%.

Podľa analytika spoločnosti Freedom Finance Alain Sabitov by fúzia mohla byť efektívnym riešením krízového manažmentu pre obe spoločnosti vďaka slabému diverzifikácii príjmov a hrozbe generík. “Pre spoločnosť Bristol-Myers Squibb bude akvizícia spoločnosti Celgene znížiť závislosť na dvoch hlavných liekoch, spoločnosti Opdivo a Eliquis, ktoré spolu predstavujú viac ako 60% príjmov,” povedal analytik.

“Trvalá udržateľnosť vedúcej pozície spoločnosti Celgene v oblasti hematológie vo svojej produktovej línii je pre nás dôležitá aj po tom, čo spoločnosť Revlimid stráca patentovú ochranu,” povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Bristol-Myers Giovanni Caforio.

V nasledujúcich dvoch rokoch sa očakáva, že kombinovaná spoločnosť uvedie do prevádzky šesť nových produktov, z ktorých päť je vyvinutých spoločnosťou Celgene. “Diverzifikácia portfólia umožní lepšiu konkurenciu so spoločnosťami ako Merck a Gilead Sciences,” povedal Alain Sabitov.