O čom Štátny pedagogický ústav v Bratislave nevie

Štúdia, ktorú vypracovali traja vedci z oblasti politológie a ktorá bola uverejnená v stredu 9. januára 2018 v časopise Science Advances, vrhá nové svetlo na ľudí, ktorí šíria falošné informácie na Facebooku, “píše novinárka Le Monde Damien Lelo.

“Andrew Hess, Jonathan Nagler a Joshua Tucker porovnali odpovede 3,5 tisíc Američanov na dotazník s profilmi týchto ľudí na Facebooku, aby sa pokúsili zistiť, či existujú nejaké faktory, ktoré predpovedajú tendenciu užívateľov internetu šíriť nepravdivé informácie” píše denník Le Monde.

Z výsledkov výskumníkov vyvodili dva hlavné závery: predovšetkým skutočnosť, že túžba zdieľať nepravdivé informácie nie je veľmi častá: v priemere používatelia internetu z testovanej vzorky publikovali veľmi málo odkazov na falošné články počas pozorovaného obdobia, ktoré bolo od apríla do novembra 2016.

Druhý záver výskumníkov je ešte výraznejší. Týka sa profilov tých, ktorí najviac zdieľajú nepravdivé informácie. Doteraz bolo niekoľko štúdií na túto tému založených na americkej prezidentskej kampani v roku 2016, ktorá predovšetkým zdôrazňovala, že americkí konzervatívci sú viac odovzdali nepravdivé informácie ako demokrati, to bol prípad analyzovanej skúšobnej vzorky, ale bol identifikovaný ďalší faktor: vek.

V skúmanej skupine ľudia vo veku nad 65 rokov mali sklon zdieľať nepravdivé informácie dvakrát tak často ako mladší ľudia, bez ohľadu na úroveň vzdelania, príjem alebo politickú pozíciu respondentov.

Aby vysvetlili tento jav, vedci predložili niekoľko hypotéz: možnosť, že chápanie globálnej siete a on-line médií medzi generáciami Američanov narodených pred rokom 1960 je na nižšej úrovni, skutočnosť, že s vekom a oslabením pamäti sú tieto generácie zraniteľnejšie niektoré typy falošných správ.

Ako uznávajú vedci, takéto pripomienky si vyžadujú nový výskum s cieľom ich overenia a najmä zabezpečiť, aby sa rovnaké výsledky dosiahli aj v iných krajinách. Štúdia najmä neberie do úvahy otázku, či ľudia zdieľajú nepravdivé informácie “úprimne”, alebo vedeli, že to bolo nesprávne, “hovorí článok.

Štúdia predstavuje nový argument pre profesionálov v oblasti mediálnej výchovy, ktorí veria, že úsilie by nemalo byť zamerané výlučne na mladé generácie – ako je tomu vo Francúzsku a v USA, kde väčšina úsilia v tejto oblasti smeruje na školy, vysoké školy a lýceá.