Lukašenko pohrozil Rusku, že príde o spojenca

Bieloruský rozpočet môže v dôsledku zmien v daňovej legislatíve Ruska prísť o 400 mi. USD. Zmeny sa týkajú zdanenia ťažby a predaja ropy.  Podľa prezidenta Bieloruska Alexandra Lukašenka môže byť strata spojenca v osobe Bielorusku výsledkom nedostatku dohôd o kompenzácii daňového manévru v ropnom sektore Ruska.

Prezident Bieloruska Alexandr Lukašenko na porade v Minsku povedal, že Rusko môže stratiť “jediného spojenca v západnom smere”. Vláde dal príkaz hľadať iného dodávateľa ropy.

Takto sa Alexander Lukašenko  vyjadril o možných dôsledkoch nezhôd, ktoré vznikli medzi Moskvou a Minskom kvôli daňovému manévru v Rusku, ktorý sa prejaví stratami pre rozpočet republiky. “Nemali by sme predpokladať, že ide o katastrofu. Ak vedenie Ruska zvolí takú cestu pohybu, je to ich voľba. Nemôžeme ich nútiť, “povedal Alexander Lukášenko. Prezident vyzval k hľadaniu alternatívnych zdrojov príjmov a varoval, že občania Bieloruska by nemali “cítiť žiadne dodatočné bremeno.”

Lukašenko poznamenal, že pre krajinu “nie je problém zarobiť ďalších 400 miliónov dolárov.” “Podľa parity kúpnej sily, ako sa bežne uvádza je bieloruský HDP o niečo nižší ako 80 miliárd dolárov. Aký je to problém? Vôbec neexistuje, “povedal Lukašenko. Prezident pripomenul, že v roku 2019 by mala byť dokončená modernizácia dvoch ropných rafinérií v Bielorusku, po ktorých bude môcť Minsk nakupovať ropu nielen z Ruska, ale aj z iných krajín.

“Úloha som si už dávno stanovil a musíme ju vyriešiť: otvoriť alternatívnu cestu dodávok ropy prostredníctvom pobaltských prístavov. Ak nebudú Litovci súhlasiť, budú súhlasiť Lotyši a kúpime si cez nich ropy, “zdôraznil hlava štátu. Podľa neho bude lacnejšie pre pobaltské krajiny ako teraz, keď kupujú ropu za svetové ceny. “Môžeme sa dohodnúť, že to bude naša spoločná ropa, ktorú budeme spracovávať  Novopolockej ropnej rafinérii,” navrhol Alexander Lukašenko.

Alexander Lukašenko a ruský prezident Vladimir Putin rokovali niekoľkokrát koncom minulého roka.  Témami stretnutí bola ďalšia integrácia Ruska a Bieloruska, ako aj dôsledky daňového manévru v Rusku. Od roku 2019 do roku 2024 sa vývozná daň zníži na nulu. Bielorusko trvá na kompenzácii, pretože v dôsledku daňového manévera bude Minsk nakupovať ropu z Ruska za zvýšenú cenu. To v nasledujúcich šiestich rokoch spôsobí straty vo výške 10 miliárd dolárov.

Bieloruský premiér Sergej Rumas dnes 10. januára 2019 podpísal dekrét o vytvorení pracovnej skupiny na prediskutovanie integrácie s Ruskom, uviedla internetová stránka bieloruskej vlády. Skupina bude riadiť minister hospodárstva Dmitrij Krutoj

“Pracovná skupina vypracuje návrhy na ďalší rozvoj bielorusko-ruskej integrácie a predloží ich Rade ministrov Bieloruskej republiky,v prípade potreby aj s návrhom regulačných právnych aktov,” uvádza sa v správe.