AZZZ: znepokojenie epidemiologickou situáciou
BRATISLAVA – Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR so znepokojením sleduje zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu.
Už teraz spôsobuje totálny kolaps v niektorých odvetviach a môže pri neriešení znamenať uzavretie výrobných podnikov a teda totálny kolaps ekonomiky.
Zamestnávatelia si uvedomujú zodpovednosť za zdravie svojich zamestnancov a vnímajú súčasnú situáciu s plnou vážnosťou. Aktuálne platné prísne opatrenia sa stále javia ako nedostatočné. „Pandémia spôsobená ochorením COVID-19 si vyžiadala a naďalej vyžaduje rýchle, účinné a niekedy možno aj neštandardné opatrenia. Dôrazne vyzývame vládu, aby v zmysle rozhodnutia ÚKŠ bezodkladne zabezpečila logistiku s celoplošným testovaním obyvateľstva tak, ako to bolo prijaté a plánované koncom novembra, čo sa v konečnom dôsledku osvedčilo ako účinný nástroj v boji proti koronavírusu. Nedostatok testov na trhu ohrozuje jednak celoplošné testovanie, ale môže ovplyvniť aj návrat zamestnancov do pracovného procesu. Vládne autority by si mali uvedomiť, že v takejto vážnej situácii nie je namieste vytĺkanie politického kapitálu, ale jasná, zrozumiteľná a odborná komunikácia,“ konštatuje viceprezident AZZZ SR Rastislav Machunka.
Firmy sa k už zrealizovanému celoplošnému testovaniu postavili čelom a viackrát ponúkli pomoc spočívajúcu v testovaniu svojich zamestnancov. Nebránia sa ani dobrovoľnému testovaniu vo firmách, čo takisto viackrát avizovali, v tejto súvislosti je však potrebné dostať odpovede na viaceré otázky, ktoré sme pred pár týždňami adresovali dotknutým predstaviteľom vlády a štátnych orgánov.
So znepokojením taktiež sledujeme veľmi pomalý postup očkovacích vakcín, kde pre porovnanie v Izraeli mali k 3.1.2021 mali zaočkovaných až 14% obyvateľov*, pričom u nás to je len niekoľko stoviek zdravotníkov. Očkovanie je pritom kľúčovým nástrojom k zastaveniu pandémie, zabráneniu kolapsu ekonomiky a návratu do normálneho života.
Mnohé firmy aj dnes (bez ohľadu na veľkosť podniku) testujú svojich pracovníkov vo vlastnej réžii. Stojí ich to však dodatočné výdavky. Aj keď je antigénový test lacnejší ako PCR test, pri pravidelnom testovaní sa náklady zamestnávateľa výrazne zvyšujú. Je predsa aj v záujme štátu, aby bolo čo najmenej nakazených. „Zo strany vlády by preto mali byť pre firmy poskytnuté testy, príp. prostriedky na ich zakúpenie. Pravidelné testovanie dokáže odhaliť pozitívne prípady včas a firmy sa tak dokážu pripraviť na kritické situácie. Možnosť testovať svojich zamestnancov s podporou štátu by malo preto význam aj u firmách, ktoré majú menej ako pôvodne avizovaných 500 zamestnancov,“ dodáva Machunka.