Čínska ekonomika sa nezotavuje, stagnuje

PEKING – V septembri sa zotavenie čínskej ekonomiky z krízy vyvolanej pandémiou koronavírusu zastavilo, píše o tom agentúra Bloomberg.
Analytici sa domnievajú, že teraz sa čínska ekonomika začala prepadávať. Agentúra poznamenáva, že to naznačuje oslabenie obchodnej činnosti, pokles predaja nehnuteľností a automobilov, ako aj všeobecné oslabenie akciového trhu. Oživenie sa vo všeobecnosti charakterizuje nerovnomerne: na jednej strane rastie objem výroby a na druhej strane spomalenie rozvoja malých podnikov. V septembri sa zotavenie čínskej ekonomiky z krízy vyvolanej pandémiou koronavírusu prudko zastavilo, uzatvára Bloomberg.

V polovici leta prevládalo predčenie, že čínska ekonomika sa ako prvá na svete zotavila z koronavírusu. HDP krajiny sa v druhom štvrťroku zvýšil o 3,2 percenta v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. ČĽR sa potom dokázala vyhnúť technickej recesii. V druhom štvrťroku 2020 sa práve Čína ukázala ako jediná krajina skupiny G20, ktorej ekonomika sa nezrútila, ale rástla.

Celkovo sa HDP krajín G20 v druhom štvrťroku 2020 zrútil o  6,9 percenta. Ekonomika Indie zaznamenala najväčší pokles – o 25,2 percenta, nasledovaná Veľkou Britániou (o 20,4 percenta). V Južnej Kórei a Rusku bol pokles HDP menej výrazný – v oboch krajinách o 3,2 percenta.