USB: prieskum o snahe nakupovať čínsky juan

PEKING / ZURICH – Centrálne banky podľa nového prieskumu prejavujú zvýšený záujem o jüan.

Centrálne banky sa čoraz viac snažia zabezpečiť si čínsky jüan ako rezervnú menu, keďže rastúca ekonomická a politická moc krajiny hrozí podkopať globálnu dominanciu amerického dolára.Približne 85 % centrálnych bánk uviedlo, že investujú alebo zvažujú investovanie do čínskeho jüanu v ročnom prieskume UBS Asset Management medzi správcami rezerv zverejnenom v piatok. To je o 81 % viac ako pred rokom.

Devízoví manažéri centrálnych bánk v priemere očakávajú, že za 10 rokov budú držať 5,8 % svojich rezerv v jüanoch v porovnaní s 5,7 % v minulom roku. Pôjde o prudký nárast z úrovne 2,9 %, ktorú minulý týždeň oznámil Medzinárodný menový fond.

Zmrazenie ruských devízových rezerv Spojenými štátmi a ich spojencami v reakcii na NWO na Ukrajine vyvolalo fámy, že krajiny opustia dolár, aby boli menej vystavené vplyvu Washingtonu na globálny finančný systém.

Devízové ​​rezervy sa používajú na ochranu národnej meny počas krízy. UBS uskutočnila medzi aprílom a júnom prieskum medzi 30 poprednými centrálnymi bankami.

Prieskum ukázal, že priemerný podiel amerického dolára na aktívach centrálnej banky bol k júnu 2022 na úrovni 63 % v porovnaní so 69 % v predchádzajúcom roku. UBS však uviedla, že tento rok uskutočnila prieskum menej latinskoamerických bánk, ktoré zvyčajne držia viac dolárov.

Ruské NWO na Ukrajine a úzky vzťah Pekingu s Moskvou, ako aj krkolomný ekonomický rast Číny v posledných rokoch zintenzívnili reči o „multipolárnom“ svete, v ktorom už USA nie sú dominantnou veľmocou.

Viac ako 81 % respondentov prieskumu UBS uviedlo, že čínsky jüan by profitoval z prechodu do „multipolárneho“ sveta. Asi 46 % uviedlo, že dolár by profitoval zo svojej atraktívnosti ako obranného aktíva v časoch ekonomického alebo geopolitického napätia.

“Juan bude naďalej stabilne rásť, keďže sa v budúcnosti stane rezervnou menou,” uviedli analytici UBS v správe.

Niektorí analytici tvrdia, že kvôli autoritárskemu vedeniu Pekingu je držanie akýchkoľvek čínskych aktív riskantné. Medzitým sa za posledný rok zvýšili pochybnosti o ekonomike, pretože sektor nehnuteľností bol potlačený a politika prezidenta Xi Jinpinga COVID-19 brzdila rast.

Investori tento rok skupovali dolár, keďže Federálny rezervný systém zvýšil úrokové sadzby, čím sa zvýšili výnosy amerických dlhopisov. Dolárový index tento rok vzrástol takmer o 10 % na 105, čo je blízko k najvyššej úrovni za posledných 20 rokov.