Kryptotrh sa naučil Murphyho zákon: všetko, čo sa mohlo pokaziť, sa pokazilo, pokazí sa ešte viac

NEW YORK – Kryptotrh stratil viac ako polovicu svojej hodnoty: „zobudíme sa so silnou bolesťou hlavy“

Let kryptomien na Mesiac sa skončil núdzovým pristátím. Druhý štvrťrok bol takmer vo všetkých smeroch presným opakom takmer dvojročného rastu. Dve príbuzné kryptomeny, TerraUSD a Luna, prepadli začiatkom mája a spustili dominový efekt. Bitcoin a ďalšie kryptomeny sa zrútili, pričom veritelia povedali zákazníkom, že si nebudú môcť vybrať svoje peniaze.

„Večierok sa naťahuje,“ povedal pre The Wall Street Journal Mati Greenspan, zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Quantum Economics na správu majetku. “Teraz sa zobudíme so silnou bolesťou hlavy.”

Od roku 2020 do roku 2021 trhová kapitalizácia sektora kryptomien vyskočila z približne 200 miliárd dolárov na maximum 3 bilióny dolárov vlani v novembri, podľa CoinMarketCap. potom ceny koncom roka 2021 klesli, v prvom štvrťroku 2022 sa stabilizovali a potom opäť skolabovali. V druhom štvrťroku sa trhová kapitalizácia kryptomien znížila o 56 % na 890 miliárd USD z približne 2,04 bilióna USD.

Veľké straty nie sú pre kryptomeny žiadnou novinkou, no počas predchádzajúcich pádov bol trh oveľa menší a pozostával väčšinou z technofilov tolerantných voči riziku, libertariánov a špecializovaných hráčov. Za posledných pár rokov sa kryptotrh stal hlavným prúdom vďaka reklamám Super Bowl a paródiám Saturday Night Live, ktoré priťahujú obchodníkov z Wall Street aj individuálnych investorov. Okolo nej sa vytvoril ekosystém búrz, maklérov a veriteľov. Chaos poukazuje na to, aké riskantné môže byť investovanie do kryptomien, pričom niektorí regulátori a zákonodarcovia žiadajú prísnejšie regulácie.

Tentoraz problémy začali začiatkom mája kolapsom platformy Terra, ktorá podporuje stablecoin TerraUSD a detský token Luna. Stablecoiny sa používajú na zabezpečenie naviazania na národné meny, čo prilákalo mnoho ľudí, ktorí ich považovali za bezpečné aktívum. Mnoho investovalo TerraUSD coiny do Anchor Protocol, kryptomenovej banky, ktorá ponúkala úžasný vklad 19,5%.

„Ľudia to budú mať ťažké,“ povedal Adam Reeds, spoluzakladateľ a riaditeľ veriteľa kryptomien Ledn. “Do určitej miery to ovplyvní morálku.”

Znižujú sa aj rizikové investície. Podľa PitchBook bolo v krypto a blockchainovom priemysle v druhom štvrťroku uskutočnených 511 transakcií, ktoré vyzbierali približne 7,9 miliardy USD.V prvom štvrťroku dosiahol počet transakcií 686 a objem získaných prostriedkov bol približne 10 miliárd USD.

18. júna bitcoin klesol na 17601,58 USD po náročnom týždni pre akcie. V tom momente Federálny rezervný systém zvýšil sadzby o 0,7 %, čo je najväčší skok od roku 1994, a vyvolal obavy z recesie v USA. Bitcoin sa v stredu obchodoval v regióne 20 200 USD, čo je približne o 70 % menej ako jeho historické maximum v novembri takmer 68 000 USD.

Mnohí účastníci v kryptomenovom priemysle očakávajú dlhotrvajúci výnos. Prežívajúce spoločnosti a projekty budú pokračovať v konsolidácii a budú sa zameriavať na konzervatívnejšie, udržateľné produkty, ktoré sú už teraz ziskové, povedal Sidney Powell, spoluzakladateľ úverovej firmy Maple Finance.