MMF: rastú kybernetické riziká finančného systému

Kybernetické riziko sa stalo vážnou hrozbou pre finančný systém. myslia si to odborníci Medzinárodného menového fondu (MMF). Výsledkom môžu byť straty finančných inštitúcii. Napísala tom v svojom blogu riaditeľka MMF Christine Lagard Ročne to môžu byť straty asi 100 mld. USD.

MMF simuloval mozné finančné straty. Môžu ročne predstavovať niekoľko stoviek miliárd dolárov (USD) a
a potenciálne ohrozovať finančnú stabilitu. Ako sa ukázalo v nedávnych prípadoch, táto hrozba je skutočná. Úspešné útoky už viedli k úniku dát, ktorý vyústil že zlodej získal prístup k dôverným informáciám, a dopustil sa podvodu. Z burzy pe kryptomeny takto zzmlizlo 500 mil. USD.

Modelovanie je založené na metódach poistnej matematiky a hodnotenia operačného rizik pre výpočet agregovaných strát z kybernetických útokov. To si vyžaduje odhad frekvencie kybernetických útokov voči finančným inštitúciám a vnímanie rozloženia strát z takýchto udalostí. Numerické modelovanie sa potom môže použiť na výpočet rozdelenia celkových strát z kybernetických útokov.
Kvôli ilustrácii nášho základu používame súbor údajov nedávnych stratách z kybernetických útokov v 50 krajinách. Toto slúži ako príklad toho, ako môžete vypočítať potenciálne straty pre finančné inštitúcie. toto postup je zložitý, je ešte komplikovanejší nevýhody údajov o kybernetickom riziku. Okrem toho našťastie zatiaľ neexistuje žiaden úspešný rozsiahly počítačový útok na finančný systém.
Preto by naše výsledky mali byť považované za ilustračné. Ak ich považujeme za správne, naznačujú, že ročné potenciálne straty z kybernetickej záťaže môžu byť významné a blížia sa k 9 percentám čistých príjmov bánk alebo asi 100 miliárd dolárov. V extrémnych prípadoch nepriaznivéo scenára, keď frekvencia kybernetických útokov bude dvakrát vyššia ako v minulosti, a so širším rozšírením dôsledkov) straty môžu byť 2½-3½ krát viac alebo dosiahnuť 270-350 miliárd dolárov.