Digitálne meny sú tlakom na súkromné banky

Keď dosiahol hospodársky rast v Európe a Strednej Ázii maximálnu (rast do 2,7% v roku 2017 a predpokladá 2,3% v roku 2018), prišiel čas, aby krajiny v regióne využívať nové digitálne technológie s cieľom zaviesť inovácie a zlepšiť kvalitu svojich služieb podľa novej správy Svetovej banky “Krypto-meny a blokchain“. Konštatuje to svetová banka.

Úradníci zodpovední za vytváranie politík v regióne budú musieť nájsť rovnováhu medzi zverejnením plného potenciálu a brzdením zvýšenej pozornosti, ktorá obklopuje nové technológie. Politiky by zároveň mali podporovať občanov pri prispôsobovaní sa vyššej pružnosti trhov práce a komodít.

Jednou z najnovších infromačných technológií je blockchain, teda digitálne technológie, ktoré umožňujú vykonávať transakcie a výmenu tokov informácií medzi subjektmi priamo bez účasti dôveryhodného sprostredkovateľa. Prvé aplikácie blokovacej technológie boli krypto-meny, ktoré vytvárajú digitálne peniaze bez účasti centrálnych bánk a uľahčujú platby bez použitia finančných inštitúcií.

“Mnoho krajín v Európe a Strednej Ázii boli živnou pôdou pre rozvoj a kryptomena blokchain technológie – povedal Hans Timmer, hlavný ekonóm Svetovej banky pre Európu a Strednú Áziu počas vydania správy v Tbilisi. – Napríklad v Gruzínsku je výroba krypto-meny prekvapujúco rozšírená, čo je spôsobené najmä daňovými úľavami a nízkymi cenami za elektrickú energiu. V budúcnosti by bolo dôležité, aby vláda poskytla finančný dohľad a ochranu spotrebiteľa. ”

V správe sa uvádza, že dnes milión dolárový priemysel krypto mien naďalej spôsobuje rozsiahle nezhody. Extrémna volatilita hodnoty krypto meny spochybňuje jej životaschopnosť ako alternatívu k zákonným platbám a zároveň znepokojuje stále vyššími nákladmi na elektrickú energiu spojenú s produkciou krypto meny.

Základná technológia systému block chain systému jsa čoraz viac využíva, pričom viaceré vlády v regióne už experimentujú s jej použitím s cieľom digitalizovať a optimalizovať verejné služby, aby boli bezpečnejšie, transparentnejšie a efektívnejšie.

Napríklad vlády Ukrajiny, Estónska a Gruzínska sa usilujú o vytvorenie registrov pôdy a nehnuteľností pomocou tejto tehnológie. Azerbajdžan experimentuje s digitálnymi identifikátormi pre bankové operácie a Litva otvorila centrum na podporu začínajúcich podnikov. Švajčiarsko sa usiluje stať sa uzlom a je lídrom v prispôsobovaní normatívnych aktov týmto technológiám.

“Technológia Block chain” vytvára konkurenčný tlak na súkromný finančný sektor a tiež iniciuje kreatívne nápady a prístupy vo vládach,” dodal pán Timmer. “Zároveň stanovuje pre tieto krajiny celú sériu politických úloh.”

Medzi hlavné problémy patrí poskytovanie finančného dohľadu a boj proti legalizácii peňazí získaných z trestných prostriedkov, daňových únikov a nezákonných operácií. Okrem toho vlády musia zvážiť rozsiahle využívanie elektrickej energie potrebnej na výrobu krypto-meny a určiť, koľko by mali podporovať začínajúce spoločnosti, ktoré sa špecializujú na blokovanie technológií.

V správe sa uvádza, že v regióne Európy a Strednej Ázie bol hospodársky rast silný a najrýchlejší v poslednom desaťročí. Zvlášť významný bol v strednej Európe a Turecku. Zníženie nezamestnanosti a zvýšenie inflácie však naznačujú, že rast v regióne sa pravdepodobne spomalí.

Počas hospodárskeho oživenia mnohé krajiny v regióne zvýšili svoj export a znížili rozpočtový deficit, čím vytvorili akýsi nárazník v prípade výskytu cyklických obmedzení. V budúcnosti však bude tento región čeliť ďalším problémom súvisiacim s globálnym sprísnením finančných požiadaviek a rastúcimi trendmi voči protekcionizmu