Národná banka Kazachstanu vydáva mincu 2 000 tenge s dizajnom umelca Karipbeka Kujukova

ASTANA – Národná banka Kazachstanu vydala mincu venovanú svetovým výtvarníkom s názvom World Painting. 

Na minci je viacero podpisov svetovo známych maliarov. Medzi nimi je Karipbek Kujukov. Má menovitú hodnotu 2 000 tenge.

Karipbek Kujukov, kazašsky: Кәріпбек Күйіковvyslovuje sa [kæ.rɪp.ˈpek kyj.ˈyk.ɵp]) je kazašský maliar narodený bez rúk v dôsledku vystavenia jadrovému žiareniu zo sovietskych jadrových testov vo východnom Kazachstane pri meste Samipalatnsk. Maľuje nohami a ústami. Je sutorom dizajnu mince.

Karipbek Kujukov je globálnym obhajcom zastavenia testovania jadrových zbraní a celosvetového jadrového odzbrojenia. Kujukov je čestným veľvyslancom projektu ATOM, kampane na zvýšenie povedomia o devastácii spôsobenej testovaním jadrových zbraní.

 

Karipbek Kujukov sa narodil v malej dedine Yegindybulak, len 60 míľ (97 km) od miesta, kde Sovietsky zväz vykonal viac ako 450 testov jadrových zbraní od roku 1949 do roku 1989 na mieste, kde je dnes územie Kazašskej republiky.

Karipbek Kujukov získal 24. októbra 2018 v rakúskom Salzburgu cenu Nuclear-Free Future Award. Pri preberaní ceny Kujukov oznámil, že má v úmysle minúť finančnú odmenu na zachovanie svojej rodnej dediny Jegindibulak, len 100 km od miesta jadrových skúšok.

Tenge (/ˈtɛŋɡ/ alebo /tɛŋˈɡ/; Kazaština: теңгеromanizovaná: teñgekazašská výslovnosť: [ˌtjeŋ ɡje];  ruština:  тенгеromanizovane:  tenge; znamenie: ₸ ; kód: KZT) je mena Kazachstanu. Je rozdelená na 100 tiyn (kazašsky: тиынromanizovane: tıyın, tiež prepísané ako tiyin).