Vladimír Putin odpovedal Tuckerovi Carlsonovi (skrátená verzia rozhovoru v forme téz)

V noci na piatok 9. februára 2023 bol zverejnený rozhovor s ruským prezidentom Vladimírom Putinom americkému novinárovi Tuckerovi Carlsonovi. Tu sú jeho hlavné body.

Informácie o Ukrajine

 Rusko ešte nedosiahlo všetky ciele špeciálnej vojenskej operácie, najmä nedosiahlo denacifikáciu Ukrajiny.

Na otázku novinára, ako je možné vykoreniť ideológiu, kultúru, pocity a históriu v krajine, ktorú nekontroluje, Putin zdôraznil, že dohody o odstránení nacizmu na Ukrajine už boli dosiahnuté.

 Rusko nemôže byť porazené na bojisku.” Skutočnosť, že (ukrajinské úrady) poslúchli požiadavku alebo presviedčanie bývalého britského premiéra pána Johnsona, sa mi zdá, že je to smiešne a veľmi, ako povedať, smutné,” povedal ruský líder.

Putin tiež povedal, že Rusko nikdy neodmietlo rokovať. Aby sa však mohli obnoviť, musí sa zrušiť príslušný dekrét prezidenta Ukrajiny.

 Vzťahy medzi národmi Ruska a Ukrajiny budú obnovené, aj keď to bude trvať dlho.

“Táto nekonečná mobilizácia na Ukrajine, hystéria, vnútorné problémy, to všetko… Skôr či neskôr dospejeme k dohode. A viete čo? V dnešnej situácii to môže dokonca znieť zvláštne: vzťahy medzi národmi sa aj tak obnovia. Bude to trvať dlho, ale bude to obnovené,” povedal Putin.

Podľa neho sú súčasné vzťahy medzi obyvateľmi Ruska a Ukrajiny “do určitej miery prvkom občianskej vojny”.

– Americké úrady urobili chybu, keď presvedčili Volodymyra Zelenského, aby upustil od rokovaní s Ruskom, a teraz musia premýšľať o tom, ako sa z tejto situácie dôstojne dostať. Keďže USA urobili nesprávne rozhodnutie, Rusko by nemalo napravovať svoje chyby.

Carlson spochybnil, či si Putin myslí, že by bolo ponižujúce, keby NATO uznalo ruskú kontrolu nad ukrajinským územím pred dvoma rokmi.

“A ja som povedal: nech premýšľajú o tom, ako to urobiť dôstojne. Existujú možnosti, ale iba ak existuje túžba,” odpovedal Putin.

O vzťahoch so Spojenými štátmi americkými

– Ak chcú Spojené štáty zastaviť nepriateľské akcie na Ukrajine, musia tam prestať dodávať zbrane, povedal Vladimir Putin.

Prezident Ruskej federácie odpovedal na otázku reportéra, prečo Putin nezavolal svojmu americkému náprotivku Joeovi Bidenovi a neponúkol mu “vyriešenie problému”. “Prečo by som mu mal volať? O čom hovoriť alebo prosiť? “Budete dodávať také a také zbrane na Ukrajinu? Ach, bojím sa, bojím sa, prosím, nedodávajte to.” O čom sa máme rozprávať?” – povedal Putin.

– Spojené štáty sú zapojené do výbuchu plynovodu Nord Stream. Rusko však nebude súťažiť so Spojenými štátmi v propagande a dokazovať ich účasť: môžete “len odhaliť svoje zdroje informácií” a nedosiahnuť výsledok, povedal Vladimir Putin.

– Americký novinár Evan Gerškovič, zatknutý v Ruskej federácii, sa môže vrátiť do svojej vlasti, ak sa americké špeciálne služby stretnú so svojimi ruskými náprotivkami na polceste v určitých otázkach.

O Západe a Východe

– Rusko nemá žiadne globálne územné ambície a už vôbec nie plány na vyslanie vojakov do Poľska alebo Lotyšska. Putin nazval reči o tom, že Rusko by zajtra mohlo použiť taktické jadrové zbrane, hororovým príbehom zameraným na získanie peňazí od európskych daňových poplatníkov.

– Putin nazval špekulácie, že Čína sa pokúsi ovládnuť Rusko, nie menej ako hororové príbehy Spojených štátov. Podľa neho je filozofia čínskej zahraničnej politiky neagresívna a jej zahraničnopolitické myslenie vždy hľadá kompromis.

“Tempo rastu spolupráce medzi Čínou a Európou je väčšie a vyššie ako tempo rastu spolupráce s Čínou Ruskej federácie. Spýtajte sa Európanov: neboja sa?” povedal ruský líder.

(Finančné noviny sa nestotožňujú so všetkými názormi Vladimíra Pautin a Tuckera Carlosona)