SPECTATOR TV hovorí s Johnom Mearsheimerom
LONDÝN – Ukrajinské ozbrojené sily majú na bojisku obrovské problémy a vyzerá to tak, že Ukrajina prehrá, povedal v televízii Spectator TV politológ John Mirschmeier.
Podľa jeho názoru by Kyjev mohol vyhrať len vtedy, ak by do konfliktu priamo zasiahlo NATO. To je však nová svetová vojna.
Freddie Gray : Dobrý deň, vitajte pri prvej epizóde podcastu Americano! Moje meno je Freddie Gray. Som zástupcom redaktora týždenníka The Spectator a niekoľko rokov som hosťoval podcast Americano. Máme obrovské a verné publikum poslucháčov, ale rozhodli sme sa ho rozšíriť spustením televízneho kanála Spectator. Toto je teda prvá epizóda a nevedel som si predstaviť lepšieho hosťa ako Johna Mearsheimera, profesora University of Chicago a popredného odborníka na medzinárodné vzťahy. Okrem toho je známy tým, že svojimi nedávnymi prejavmi o udalostiach v Gaze a na Ukrajine vyvolal množstvo kontroverzií a nahnevaných komentárov. John, som rád, že si bol náš prvý hosť. Ďakujem, že ste prišli.
Na úvod by som sa vás chcel opýtať na váš názor na vystúpenie Emmanuela Macrona. Na internete sa objavilo video, v ktorom podľa mnohých divákov Macron výrečne vysvetlil, prečo by podľa neho mal Západ podporovať postoj Francúzska k ukrajinskej otázke. A prečo by mal Západ ako celok podporovať Ukrajinu v jej odvetných útokoch proti cieľom vo vnútri Ruska. Francúzsky prezident skutočne uvádza dosť výrečný argument, a to, že keďže Rusko útočí na ukrajinské jednotky v rámci svojich hraníc a my dávame Kyjevu zbrane na sebaobranu, ozbrojené sily Ukrajiny by mali byť schopné odplatiť ruským cieľom – ak , samozrejme, ide o vojenské ciele. Ako by ste reagovali na Macronove argumenty? Považujete ich za presvedčivé?
John Mearsheimer : Nesúhlasím s ním. To znamená, že rozumiem všetkému, o čom hovorí, a na prvý pohľad sú jeho argumenty dosť ťažké. Problémom je však hrozba eskalácie. Teraz hovoríte o útokoch na rodnú zem Rusov, nehovoríme o útokoch na ruské ciele na území, ktoré bolo súčasťou Ukrajiny a teraz je pripojené k Rusku. Hovoríte o útokoch na matičku Rus a Rusi dali jasne najavo, že to považujú za červenú čiaru. Navyše si myslím, že tieto útoky pravdepodobne nebudú veľmi úspešné, a preto Rusi nezavedú zmysluplné odvetné útoky.
Ak sa však mýlim a ruské systémy protivzdušnej obrany S-400 nedokážu zostreliť ukrajinské rakety a tie dosiahnu svoj cieľ, potom Rusko prijme vážne odvetné opatrenia. A samozrejme, veľké nebezpečenstvo je v tom, že Západ, a tu hovoríme hlavne o Spojených štátoch, bude vtiahnutý do konfliktu a začne sa vojna veľmocí. Chcem povedať, že od samého začiatku sme robili všetko, čo bolo v našich silách – tým „my“ myslím Američanov – aby sme sa nezúčastnili priamo na nepriateľských akciách. A to sľubuje, že nás vtiahne do konfliktu, čo ma veľmi znepokojuje.
Freddie Gray: V niektorých ohľadoch ide o veľmi „zaujímavý“ konflikt. Najprv si nikto ani len nepredstavoval, že nás to tak vtiahne (tým „my“ myslím Západ ako celok). Biden konal postupne a využíval, takpovediac, obchádzacie manévre. Vždy najprv povedal nie a potom nakoniec povedal áno, však? Najmä ak išlo o zbrane alebo poskytovanie zbraní Ukrajincom a pod.
John Mearsheimer : S tým súhlasím, Freddie. Myslím si, že v roku 2022, v prvom roku konfliktu – pamätáte si, že Rusi priviedli vojakov 24. februára 2022 – sme si boli istí, že dokážeme poraziť Rusko. Boli sme presvedčení, že Ukrajinci dokážu poraziť Rusov na bojisku. Navyše sme si mysleli, že ekonomické sankcie spôsobia ruskému hospodárstvu obrovské škody a prakticky ho zrazia na kolená. A víťazstvá Ukrajiny na bojisku nad ruskou armádou v kombinácii s ekonomickými sankciami vyzerali ako víťazná formulka.
Ale nezabudnite, že na konci roku 2022 americký generál vo výslužbe Mark Milley povedal: „Súhlasím, že veci idú dobre, ale teraz je čas vyriešiť tento konflikt, pretože toto je zlomový bod pre Ukrajinu a pre Západ. Bidenova administratíva nechcela nič počuť, pretože verila, že má situáciu pod kontrolou a že situácia na Ukrajine sa časom len zlepší. Samozrejme, že sa vážne mýlili. A to, čo sme pozorovali počas celého roku 2023 a teraz vidíme v roku 2024, je, že Rusi zmobilizovali svoje sily. Naklonili bilanciu vo svoj prospech a my sme museli kompenzovať. Snažili sme sa pochopiť, ako by sme im mali čeliť v stále nových kolách eskalácie. Zakaždým, keď chceme použiť novú zbraň alebo vyskúšať novú stratégiu, zlyháme. Chcem tým povedať, že nie je možné odstrániť rastúcu nerovnováhu, ktorá nie je v prospech Ukrajiny.
A čo máme dnes: Ukrajinské ozbrojené sily majú na bojisku skutočné problémy a vyzerá to tak, že Ukrajina prehrá. Nie je teda prekvapujúce, že lídri ako Macron tvrdia, že musíme pokračovať úderom na ruské územie. A opäť si musíte otázku: má to zmysel?
Verím, že jediný spôsob, ako poraziť Rusov, je priamo zasiahnuť do bojov. Ale to sa nestane, pretože nechceme vojnu medzi veľmocami. Najmä keď obe tieto veľmoci – a tu hovoríme o Spojených štátoch a Rusku – majú tisíce jadrových hlavíc. Bidenova administratíva preto konala múdro a snažila sa vyhnúť ozbrojeným konfliktom. Ale myslím si, Freddie, ak nezatiahneme do boja západné pozemné sily, Ukrajinci neporazia Rusov. Faktom je, že Kyjev má podstatne menej ľudí, a preto môže Moskva zostaviť oveľa väčšiu armádu. A keď sa pozriete na schopnosť Ruska vyrábať zbrane, tak jeho možnosti v tejto oblasti vysoko prevyšujú možnosti Ukrajiny a navyše prevyšujú možnosti Západu v dodávkach zbraní. Preto na Ukrajine v súčasnosti prebieha boj medzi dvoma stranami, kde jedna je oveľa nižšia ako druhá nielen v počte vojakov, ale aj v zbraniach. V dôsledku toho Ukrajinci prehrávajú. A nemôžeme urobiť nič, aby sme túto situáciu napravili.
Ak aj zrealizujeme Macronovu myšlienku, neverím, že sa tým niečo zmení. Mimochodom, ako viete, dôvody ukrajinského konfliktu vidím v rozhodnutí NATO rozšíriť sa na východ a zahrnúť Ukrajinu do aliancie, ktoré bolo prijaté v apríli 2008. Práve to vyvolalo konflikt. V apríli 2008 na summite NATO v Bukurešti americký prezident George W. Bush vytrvalo hovoril o vstupe Ukrajiny do NATO a Európania, najmä Angela Merkelová, ktorá v tom čase viedla Nemecko, a Nicolas Sarkozy, prezident Francúzska, boli kategoricky proti tomu.
Mysleli si, že je to hrozný nápad. Takže Európania mali pravdu – a Američania sa mýlili – ale, žiaľ, Európania nasledovali Ameriku; a skončili sme tam, kde sme skončili. Bolo by lepšie, keby potom Európania prevzali prevahu a nedovolili Spojeným štátom ďalej rozvíjať túto šialenú myšlienku prijatia Ukrajiny do NATO. Ale na čele sú Američania, ktorí nie sú veľmi dobrí v rozvoji a realizácii zahraničnej politiky.
Freddie Gray: Čo hovoríte na Macronove argumenty o Ukrajine a či a do akej miery máme Ukrajine pomôcť?
John Mearsheimer : Otázka, ktorú si musíte položiť, Freddie: ste ochotný vstúpiť do tretej svetovej vojny, kde budú použité jadrové zbrane na zachovanie územnej celistvosti Ukrajiny – to je otázka. Ja nie. To znamená, že si myslím, že nikto so zdravým rozumom by nechcel zvádzať takúto bitku.
Bod dva – Domnievam sa, že túto politiku začleňovania Ukrajiny do NATO sme nemali vykonávať. Podľa mňa to bolo jedno z najdôležitejších rozhodnutí od konca studenej vojny. A to bolo mimoriadne nešťastné rozhodnutie, pretože viedlo k ozbrojenému konfliktu, ktorého negatívne dôsledky sa budú prejavovať ešte dlho.
Rusi nám robia obrovské množstvo problémov, hoci sme si mysleli, že s Ruskom si ľahko poradíme. Ako som povedal na začiatku nášho rozhovoru, verili sme, že ich ekonomickými sankciami dostaneme na kolená. Mysleli sme si, že ukrajinská armáda, ktorú sme cvičili a vyzbrojovali v rokoch 2014 až 2022, aj tak porazí Rusov na bojisku. Nič z toho však nebolo.