Filatov: v karanténe sú zdraví aj spolu s chorými

“Tento vírus sa možno narodil v Číne, ale už päť a viac rokov chodí po svete a jednoducho by ho nebolo možné odhaliť bez špecializovaného testovacieho systému,” konštatoval  zástupca vedúceho Vedeckého výskumného ústavu pre vakcíny a séra Ruskej akadémie vied Mečnikova v Moskve, doktor lekárskych vied Nikolaj Nikolajevič Filatov. Nový koronavírus nie je nič iné ako normálna respiračná infekcia a zastaví ho iba prirodzená imunizácia populácie, ktorá si vyžaduje čas.

Nikolaj Nikolajevič, prečo sú také veľkolepé bezpečnostné opatrenia, ktoré sme ešte nevideli po celom svete? Kto to inicioval a prečo?

– Prečo sa to všetko deje? Vystrašená osoba stráca peniaze ľahšie a stáva sa lepšie ovládateľnu. Podľa môjho názoru je to základ tohto problému. Niekto a z nejakého dôvodu potreboval veľmi vystrašiť ľudstvo. Prosím, povedzte mi, ak sa to robí umelo, aký je účel? Aby ste poškodili zdravie ľudí? Aké by malo byť poškodenie? Vysoká úmrtnosť, ťažké liečenie, vysoká nákazlivosť atď. A čo tu vidíme? Akú úmrtnosť máme? Vysoko patogénna vtáčia chrípka H5N1 – má úmrtnosť 52,8 percenta. To znamená, že polovica ľudí nakazených touto chrípkou zomrela. Úmrtnosť a chorobnosť boli navyše úplne nezávislé od veku, pohlavia, rasy a toho, čo človek robí. Bol tam chorý vták, bol ním nakazený človek, a to bola slepá ulička. Tento vírus je omnoho horší ako koronavírus.

Koronavírus je jedným z dlho známych respiračných vírusov. Vyskytujú sa pri obvyklých respiračných infekciách, ktoré v určitom pomere a na dlhú dobu nazývame ARI. Čože? Tento nový má úmrtnosť 3,4  percenta dobre, maximálne 4 percentá! O čom to je? Áno, o ničom. Toto je bežná infekcia dýchacích ciest. A zrazu taký rozmach! Prečo? Prečo nastáva taký rozmach, keď na to nie je dôvod? Deti a dospievajúci nie sú prakticky vôbec chorí. Chorí dospelí a starí ľudia. Čo sa deje?

A čo to máme? Makrofág je vodivou bunkou imunitného systému. Mikróby, toxíny, bez ohľadu na to, čo to ovplyvňuje, časť makrofágov reaguje fyziologicky, je to normálna reakcia a časť sa stáva hyperaktívnou. Podiel tejto hyperaktívnej časti je najväčší u ľudí vo staršom veku. Ak sa u týchto ľudí vyskytuje makrofág s rôznymi patogénmi, začína byť veľmi podráždený a dáva imunitnému systému príkaz na mobilizáciu a najaktívnejšiu ochranu tela. Čo je to aktívna obrana? Toto je príliv leukocytov do miesta excitácie, v tomto prípade do pľúc. A aký je príliv bielych krviniek do pľúc? Toto je zápal. A ak sa táto hyperaktivita odstráni, nebude tam žiadna pneumónia. A s týmto koronavírusom vo všeobecnosti nebude nič! Preto by som povedal, že toto je niečo globálne hrozné, ktoré v laboratóriách vytvoril nejaký nepriateľ ľudstva. Potom to nebol patogén. Je nový, zatiaľ voči nemu nikto nemá imunitu. Prirodzená imunizácia obyvateľstva prebehne a všetko sa skončí. Teraz je rád, chodí, obieha u detí, nakoniec stratí svoju virulenciu a dostaneme čo? Niektorí zdieľajú imunitnú vrstvu a všetci na tento vírus zabudnú. Stane sa ďalším koronavírusom.

Akýchkoľvek iniciátorov sú desiatky, stovky, tisíce. Vezmite chrípku H1N1 v rámci „záznamov“ mien je polovica miest juhovýchodnej Ázie a mnoho ďalších. Dokonca aj Moskva. Podľa môjho názoru sme v roku 2002 izolovali novú verziu vírusu H1N1, ktorej WHO dal názov „Moskva“. Rovnako ako vírus Kalifornia A (H1N1) v roku 2009, ktorý bol v tomto období izolovaný. A čo bol taký pandemický rozmach? A čo je to pandémia? Toto je epidémia rozšírená na všetkých kontinentoch. Bolo to, ale boom sa nekonal.

Poďme ďalej. Prasacia chrípka: 17 percentná úmrtnosť, trikrát vyššia ako súčasný koronavírus. A nie je o nej počuť.

Všetko, čo sa dnes deje, hovorí iba o jednej veci: strach má veľké oči. Rozumiem orgánom moci. Každý sa chce na jednej strane odlíšiť, urobiť niekoľko významných rozhodnutí a na druhej strane to hrať bezpečne, aby neskôr, Bože, nedovolili, aby ho z ničoho neobviňovali – nedbalosť, nečinnosť, krátkozrakosť, ktorú nedokázali, nepatrili zaberajú. Vakcíny sa rýchlo vytvárajú. Koho budeme očkovať proti koronavírusu? Zaradíme to do vakcinačného kalendára, začneme očkovať deti, aby sme vytvorili imunitnú vrstvu? Očkujeme starých ľudí, ktorí nebudú mať imunitnú odpoveď? Alebo očkujeme podľa indikácií, že niekto je chorý, vštepíme mu celé prostredie? Čo urobíme s touto vakcínou? Nikto sa na túto otázku nepýta. A je táto vakcína potrebná? Potrebných je oveľa viac, napríklad vakcína proti ľudskej papillome! Tá je skutočne potrebná, pretože iba v našom onkologickom centre – a podľa môjho názoru len za mesiac je viac ako 150 mladých žien operovaných pre rakovinu krčka maternice. Nebudú rodiť. Tento problém existuje, ale nemôžeme do očkovacieho kalendára zahrnúť očkovaciu látku proti tejto chorobe, pretože je veľmi nákladná, dovážaná a bude požierať  polovicu nákladov celého kalendára. Preto musíte vyvinúť a vyrobiť si vlastnú vakcínu. To je to, čo musíte urobiť.

A predsa o pôvode vírusu. Jeden odborník napríklad navrhol, že ide o umelo skonštruovaný laboratórny reťazec vírusových reťazcov pozostávajúci z genómu netopiera, hada a ľudského HIV. A tento umelý vírus bol vytvorený buď v USA alebo v „sorosovskom laboratóriu“ vo Wuchan.  Existujú dve laboratóriá: jedno štátne, druhé existuje na základe grantov od Georga Sorosa. Časť potvrdenia tejto teórie bola oznámená 8. marca. 2020.”Účinok COVID-19 na ľudské telo je podobný ako kombinácia SARS a AIDS, pretože poškodzuje pľúca aj imunitný systém,” uviedol Peng Zhiyong, riaditeľ oddelenia intenzívnej starostlivosti na nemocnici Zhongnan na Univerzite Wuhan. Podľa lekára, pitva ukazuje vážne poškodenie pľúc a imunitného systému u obetí COVID-19. Čo si myslíš o tejto teórii?

Je ťažké byť kategorický. Ide sa o nový vírus, ktorý predtým nebol a predtým sme o ňom nevedeli. Každý pozná rodinu, ale bol v nejakom biome, medzi netopiermi, hadmi, možno niekým iným. Teraz to všetko vysvetľujú a táto práca nie je zďaleka ukončená. Teraz sa tento vírus dostal k ľuďom a fantazírujeme o  skutočnosti, že je v ňom nejaká umelá stopa, samozrejme, môže byť veľa  interpretácií. Tam, kde ešte nie sú žiadne konkrétne fakty, sa otvára určité pole pre všetky druhy predpokladov a teoretizovania.

Už ste začali hovoriť o vakcíne, pokračujme v tom. V súvislosti s novoobjavenými okolnosťami, konkrétne poškodením dokonca aj vyliečených ľudí imunitného systému, sa ukazuje, že je potrebné vyvinúť vakcínu nielen proti koronavírusu, ale aj proti jej účinkom už na vyliečené osoby? Koniec koncov, nezomrú už na neho, ale na jeho následky. Je to tak? Pracujú na tom?

Ak sa tieto okolnosti uznajú za významné, takáto úloha bude poskytnutá vývojárom vrátane našich. Pridelí sa primerané financovanie a niektoré z nich budú pravdepodobne fungovať. Otázka je však úplne iná. Číňania tvrdia, že imunitný systém sa rozpadá. Povedal som vám na príklade makrofágov, čo sa tam deje. Čo konkrétne ničí tento vírus? Čo robí, aby zabránil fungovaniu imunitného systému? U starších ľudí to spôsobuje hyperaktivitu makrofágov, ale je to chrániť! Je to prejav samotného imunitného systému, iba tento prejav v tomto prípade pôsobí proti samotnému telu. Je ľahké upraviť liečbu tohto problému u každého jednotlivého pacienta splácaním tejto makrofágovej aktivity. Existujú také lieky a nejde o nejaký objav. A čo hovoria Číňania, ako sa vypne imunitný systém? Čo tu niekto povedal? HIV? HIV má úplne iný charakter. K vypnutiu imunitného systému dochádza, pretože telo nerozpozná patogén. Tu neuznáva vírus ľudskej imunodeficiencie a to bez problémov spôsobuje škodu sebe. A ak to neliečite, nevykonávajte antiretrovírusovú liečbu, potom môžete mať veľmi vážne následky. Pre koronavírus je to úplne iný systém. Jeho telo si prostredníctvom aktívnej práce makrofágov uvedomuje, že s ním telo bojuje. Ak bude táto hyperaktivita potlačená, potom všetko – nebude tam žiadna pneumónia. Teplota sa mierne zvýši, človek na chvíľu kašle – to je všetko.

V Číne zomrel pacient, ktorý sa už zotavil z koronavírusu, prepustili ho z nemocnice, ale sa znovu nakazil a tentoraz so smrteľným následkom. Znamená to, že telo nevytvára imunitu proti COVID-19?

To znamená, že on, táto konkrétna osoba, ktorá sa znovu nakazila, nemá so svojím imunitným systémom niečo v poriadku. Neviem, prečo zlyhal. Možno mal HIV, možno sa vyskytli nejaké ďalšie problémy s imunitným systémom, o ktorých nikto nehovorí, ale všetko pripisujú koronavírusu.

Skutočnosť, že sa dnes okolo tohto vírusu umelo zvyšuje napätie, je už mnohým jasné. Buď to potrebujú politici, alebo nejakých šedých kardinálov z ekonómie a financií, neviem. Ale okolo toho všetkého sú určité hry, vrátane čerpania peňazí od ľudí. Lieky sa skupujú v panike. Niekto ponúka masky za astronomické ceny, ale aj niektoré dezinfekčné utierky, niektoré osobné ochranné prostriedky, župany, špeciálne obleky a podobne. Ak sa na to pozeráme z boku, sa môže zdať, že svet sa zbláznil. Posúdenie toho, čo sa deje, by malo byť v hlavách ľudí? Koľko virologických, imunitných a vakcinačných ústavov máme na svete, prečo ich vládne orgány nebudú nútiť, aby usporiadali zasadnutia akademických rád a dali vládam odporúčania, aby všetko bolo jasné a zrozumiteľné pre všetkých? Nie, uzatvárajú hranice! A tiež pre zvieratá? Pre rovnaké netopiere. Prečo sa to všetko deje? Z hľadiska virológie bude šírenie oddialené iba o zanedbateľný čas. Aj tak raz príde . Faktom je však to, že na obyčajnú pneumokokovú pneumóniu zomiera viac ľudí ako na tento nový koronavírus.

O spoločných karanténach  je na internete  čoraz viac pochybností. Podľa ľudí so skúsenosťami z výletných  lodí vyplýva, že prispievajú iba k šíreniu vírusu av nemocniciach sa k tomu pridáva aj šírenie nemocničných infekcií. Ako komentujete tieto obavy ľudí? Prečo sa to robí?

Niekto dáva povel všetkým výletným lodiam so spoločným ventilačným systémom, na ktorom boli tisíce zdravých ľudí v izolácii spolu s chorými, aby boli unášané do mora a ľudia nechodili na breh. Potrebujú odpojenie a sú násilne zoskupení. V skutočnosti umelo infikujú. Urobme niečo podobné s chrípkou. Streptokoková infekcia, celý rad nebezpečných patogénov, s ktorými sa pravdepodobne tiež musí zaobchádzať podobným spôsobom. V priebehu roka dostáva chrípku v Moskve približne tri milióny ľudí. A koľko úmrtí? Poviem vám oveľa viac ako z tohto nového koronavírusu. Nehovoríme však, že ide o katastrofu, nikoho neskrývame. Existujú normálne, normálne procesy samoregulácie parazitických systémov. Tu sa dostal z netopierov, ktoré, mimochodom, majú veľa vírusov, ale je slabo virulentný. Áno, jeho nákazlivosť je vysoká, ako normálna chrípka: kýchla – a je prosím, veľa infikovaných ľudí. A všetci – zdraví aj chorí – sú na niektorých územiach v karanténe.

Karanténa sa robí tak, aby sa infekcia nerozširovala mimo karanténneho územia. A tu sa ukazuje, že v tejto karanténnej zóne zatvárame chorých aj zdravých. Malo by byť pozorovanie. Mala by existovať oblasť osobitne pre pacientov a osobitne pre zdravých. A z pozorovania, tam alebo tam, musí osoba odísť. Faktom však je, že odhalil tento koronavírus – a aké kliniky, aké prejavy? Rýma alebo muž kašľal dvakrát? Alebo mal okamžite zápal pľúc? Dnes máme v tele veľké množstvo mikroorganizmov. Niektoré pomáhajú tráviť jedlo, iné sú na koži, čo nám poskytuje určitú imunitnú obranu. Niektoré kvôli konkurencii s virulentnými patogénmi nám pomáhajú v živote rôznych systémov fungovania tela a podobne. A čo vlastne tento koronavírus úplne porušil alebo zničil, takže sa všetci bojili? Tu je potrebné porozumieť. Dokonca aj v mojom prvom týždni, keď sa objavil, priatelia napísali do telefónu, že americké spravodajské služby informujú, že niektoré mestá majú iba mŕtvoly a ďalšie. Potom sa ukázalo, že toto všetko sú kravské lajná, naschvál podhadzované informácie.

Niektorí lekári tvrdia, že ide o mimoriadne „inteligentný“ vírus. Veľmi rýchlo mutuje, prispôsobuje sa vonkajším faktorom a rôznym liečivým účinkom. Zobrazia sa všetky nové údaje o metódach prenosu. V súčasnosti nikto na svete nepozná všetky formy a metódy šírenia infekcie, aby ich zastavil, a karanténne opatrenia sú málo. Ako sa potom brániť?

 Celá otázka znie, či sa treba proti tomu brániť. Hovoríte, že ste tento vírus zistili u ľudí. No a čo? Poškodil ich zdravie, ak neexistovali žiadne príznaky? Samoregulácia parazitických systémov – a tento systém je symbiózou patogénov a ľudského hostiteľa – je rovnako vyvážená. Všetky patogény sú heterogénne, nerovnaké, a ak vezmeme jeden vírus, vložíme ho do bunkovej kultúry a začneme umelo rozmnožovať, potom sa každý izolát bude líšiť od ostatných v virulencii, stabilite vo vonkajšom prostredí a pri mnohých ďalších faktoroch. Áno, majú spoločné „priezvisko, krstné meno, patronymické“, áno, je to koronavírus, vysielalo sa, že to bol on, ale povedzte mi, čo je horšie ako všetci ostatní? Čo robí, aby vystrašil ľudí? Klinika pre mladých a zdravých ľudí so zdravým imunitným systémom je navyše zanedbateľná, alebo vôbec neexistuje. Boli odhalení, boli sledovaní a prepustení. Po dvoch alebo troch týždňoch sa vírus a vírus nenájdu, telo sa s tým vysporiadalo. Pri iných infekciách sa to stáva presne to isté. A nosič v akejkoľvek inej infekcii môže infikovať ľudí. Chrípka je výrazne nákazlivejšia. Toto je „ošípané“, ktoré, ako povedali, sú pandémie – asi 18 percent jeho úmrtnosti. Nový vták H7N9 má úmrtnosť 34%. A prvý vták má 52%. S koronavírusom 2013, ktorý k nám prišiel z ťavovitých z Blízkeho východu, bola úmrtnosť 39 percent. Prečo teda nedošlo k takej katastrofe? Prečo pri takej vysokej úmrtnosti nikto nerobil taký hluk a rozmach? Vtedy budú mať naše orgány odpovede na všetky tieto otázky, potom bude jasné a správne stanovisko. Samozrejme môžete vstúpiť do celkovej karantény, kúpiť všetko v obchodoch, sedieť doma a sedieť tri týždne, kým nás nikto nenapadne. Dostaneme sa von, nakazíme sa a budeme sedieť ďalšie tri týždne doma.

 

Medzitým je skutočný počet ľudí nakazených vírusom COVID-19 oveľa vyšší ako oficiálne údaje čínskej vlády. Toto vyhlásenie predniesol vo februári čínsky miliardár a jeden z najbohatších ľudí v Čínskej ľudovej republike Guo Wengui v komentári k Hlasu Ameriky. Podľa neho bolo infikovaných viac ako 1,5 milióna ľudí a „orgány skrývajú pravdu“. Mohlo by to byť? A ak áno, nebezpečenstvo vírusu a jeho šírenie je oveľa silnejšie, ako sa snaží predstaviť, a to nielen v Číne. Alebo je to všetko špekulácia? A potom kto a prečo to potrebuje?

Neviem kto u a prečo to potrebuje. Tento čínsky miliardár platí niekomu peniaze za informácie a niekto chce na tom zarobiť peniaze. Myslím si, že pre jeho poskytovateľov informácií nie je dôležité, koľko ľudí skutočne zomrelo a prečo chcú naďalej platiť. Vidím to iba v tomto. Je to čistá lož, čistá ako voda. Prosím, povedzte mi: ak ide o bakteriologickú zbraň, prečo potom šiel šéf Číny do tejto nákazlivej provincie? Pravdepodobne by bol informovaný, že o tomto hroznom víre nič nevedia – ako sa vyskytuje infekcia, kto sú nositelia, koľko ich je, aké vážne to je, čo ničí dokonca aj u vyliečených ľudí a tak ďalej – a nemusí tam ísť. Existuje toľko pacientov, ktorí boli identifikovaní, a zatiaľ nie je známe, koľko pacientov nebolo identifikovaných, a môžete tam ísť iba v kombinovanom ochrannom obleku. Ale išiel, išiel bez ochranných prostriedkov a neochorel.

 V Rusku sa takéto informácie tradične zamlčujú a neoficiálne informácie sa považujú za falošné a machinácie nepriateľov. Údaje o počte úmrtí v Moskve počas vlny horúčav v roku 2010 sú však stále klasifikované. Snažil som sa ich získať, oni ma odmietli. Potom boli zabité všetky márnice v Moskve. Môj priateľ, moskovský príbuzný, zomrel a bol poslaný do márnice v Krasnojorsku, pretože v Moskve neboli žiadne miesta. Teraz nebude niečo také? A všeobecne, prečo sa takéto informácie prenášajú a filtrujú podľa možnosti iba prostredníctvom osobitného ústredia? Koniec koncov to vedie k rôznym výmyslom, špekuláciám a dohadom.

 Stáva sa to preto, že robíme hrdinské činy. Je potrebné  urobiť  čin, ktorý musí urobiť ústredie. Nie vedci, ktorí sa zaoberajú týmto problémom, ale úspešný manažér. To je všetko. Nevidím inú možnosť. Okrem toho veľa pochádza z nedorozumení a nedorozumení. Len si predstavte: ste doma a sanitka sa k nemu dostane až k vášmu alebo susednému vchodu. Niekto sa môže cítiť zle, niekto mohol prísť na injekciu, niekto môže byť potrebné previezť do nemocnice, nikdy nevieš, kto ochorel – ale nikto nevie, ale z okna vidí, ako sa lekári dostanú z auta pracovníci v špeciálnych oblekoch a choďte do domu. Tu ľudia začínajú, mierne povedané, silné obavy z toho, čo sa deje. Môj priateľ to zažil, prišiel ku mne a povedal: „Ale ty ma klamete? Sanitka vyjela k môjmu domu a vyšli ľudia v ochranných oblekoch. ““ To je všetko – na jednej strane, kostýmy, na druhej strane minimum informácií, žiadne rozhovory atď. – nevedie k upokojeniu, ale k odporu. Nie je to vírus, ktorý by mal spôsobovať takýto problém.

Po Číne sa vírus trhol do Európy a rýchlo sa šíri. Po Taliansku počet chorých a mŕtvych na túto chorobu vo Francúzsku dramaticky rastie. Počet infikovaných ľudí v tejto krajine už prekročil tisíc, v Taliansku sa blíži k 10 tisíc. Táto choroba sa rýchlo šíri z Grécka a Českej republiky do Nórska. Na začiatku epidémie však uviedli, že vírus pravdepodobne uprednostňuje Aziatov. Čo sa stalo, prečo tak aktívne kosí Európanov?

 Ako viete, vírus sa prvýkrát objavil v Číne. Určitý počet ľudí ochorel. Niektorí zomreli. Boli skúmané virologicky a bol zistený tento nový vírus. Proti nemu urobili testovací systém. Ak sa zistí vírus, testovací systém je tri dni. Publikovala sa celá sekvencia, jej sekvencovanie, Francúzi, Taliani a Nemci urobili to isté a urobili sme to vo výskumnom ústave Vektor. Začal sa identifikovať pomocou tohto testovacieho systému: niekto zakašlal a dokonca aj tí, ktorí nemali príznaky, sa jednoducho otočili. A hneď čo? Aké slová začali znieť? “Kosenie”, “šírenie”. Ako mor, ako kiahne! Mestá a dediny „kosí“! Kde je to všetko v skutočnosti?

Taliani hovoria, že denne ochorie ochorejú 200 až 300 ľudí…

 V akej klinike? V súčasnosti nemáme nikoho úplne a absolútne zdravého. Vezmite ľubovoľných sto ľudí a spustite vírusové testy, nechajte ich bežať a niečo sa nájde. Niekto má abscesovú chorobu, niekto má stafylokok, niekto má ochorenie ústnej dutiny atď. A čo nikto nechodí do práce, nikto nerobí nič a nekomunikuje s nikým? Nie, nie. A čo tento vírus? Áno, jedným zo spôsobov, ako ho preniesť, je vzdušné kvapôčky. Naše [ľudské] aerosóly sa šíria vo vzdialenosti 2,5 až 3 metre. Takže niekto vdýchol taký sprej vírusom. Po 2 až 3 týždňoch inkubačného obdobia sa tento vírus vôbec neobjavil. Testovací systém v ňom zistil vírus a akú kohortu postihuje táto osoba – chorý, vážne chorý, nosič, akú úlohu bude hrať? Teraz všetky tieto pokusy izolovať mestá a územia – s obmedzenou premávkou nejdú z bytu do bytu, neprechádzajú ulicu, nerobia nič v epidemiologickom pláne ani v boji proti tejto infekcii, pretože vždy príde vnútorná samoregulácia.

Mimochodom, koncom februára bol uverejnený článok v americkom časopise Atlantic, v ktorom harvardský epidemiológ Mark Lipschitz navrhol, že v nasledujúcom roku bude mať COVID-19 chorých 40 – 70 percent svetovej populácie. Článok bol nazvaný: „Pravdepodobne sa nakazí.“ Niektorí analytici už porovnávajú vírus s pandémiou „španielskej chrípky“, ktorá na začiatku 20. storočia zabila desiatky miliónov ľudí v Európe a Rusku. Sú takéto porovnania vhodné?

Z hľadiska rozšírenia choroby sú všetky tieto prognózy založené na počítačovom modelovaní. „Španielska chrípka“ je trochu iný prípad. Toto je prvý objavujúci sa vírus H1N1. Nebol tam ani predtým, a proti nemu sa nevyvinula žiadna imunitná obrana. Jeho letalita však bola oveľa vyššia. Neviem ani povedať ľuďom, že to je opäť eskalácia. Takmer všetky choroby sú infekčné. Ani tí, ktorí sa nezdajú byť takí, napríklad rovnaká schizofrénia. V skutočnosti to spôsobujú paraziti. Alebo žalúdočný vred – nelieči sa v nemocnici s infekčnými chorobami, ale teraz sme zistili, že existuje pôvodca. Existuje celý rad biologických patogénov, ktoré ovplyvňujú, povedzme, starostlivosť, človek sa menej zameriava, a ak šoféruje, často sa dostane do nehody. Teraz existujú lieky proti všetkým týmto chorobám. Prípad choroby nie je normou stretnutia patogénu a osoby, mikroorganizmu a makroorganizmu. Toto je výnimka. Za normálnych podmienok nájdu spôsoby a spôsoby spolužitia, žijú bok po boku a navzájom sa nezasahujú. Vírus vstúpil do tela a neurobil mu nič. Preto v tomto prípade nie je správne hovoriť o tom, koľko bude infikovaných. Každý bude nakazený, sto percent obyvateľov Zeme, ale súčasne nebude chorý ani jeden. Čože? Všetko sa tu robí, aby sa situácia v krajinách a regiónoch neukľudnila. Ľudia bežia, kupujú všetko, sedia doma, ale to má veľmi relatívny vzťah k chorobe

Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že v lete sa oplatí čakať na pokles infekčnej aktivity koronavírusu. Čo robiť tým, ktorí už podnikli výlety k moru, napríklad do Turecka, Španielska, Talianska, Grécka, Balkánu a Gruzínska? Kam ďalej, na Krym? Alebo je lepšie zostať doma?

 Zastaví sa alebo nezastaví? Pozerajme sa na to ako na chrípku. Akonáhle je veľa tepla a ultrafialového žiarenia, vírus chrípky prestane rásť. Len v lete spí a to je všetko. Zdá sa, že má kalendár. Ako presne sa tento koronavírus bude správať, je ťažké predvídať, ale ja som naklonený presvedčeniu, že keď bude viac svetla a tepla, bude pre neho to byť nešťastné sezónne obdobie, ako je to pri väčšine respiračných vírusov, a preto je to taký očividný respiračný vírus, ktorý je pravdepodobne , v lete sa obrázok zmení. Ale tu je záležitosť trochu iná, v strachu. Krajiny jeden po druhom sú od návštevníkov zatvorené. Cestovný ruch už utrpel najviac. Nikto však nezatvoril čínske výrobky, čínske komponenty ani poľnohospodárske výrobky. Ak tu začne kolaps, bude to znamenať, že vyvolaná hystéria úmyselne dosiahne niečo, nejaký cieľ. Vystrašiť tých, ktorí sú pri moci – a tak začnú robiť horúčkovité opatrenia, ktoré rozsejú ešte väčšie vzrušenie a paniku, a pravdepodobne až na konci tohto procesu sa začnú objavovať sily, ktoré začali celý proces. Tento problém nie je lekársky, ani lekársky, je to problém pre špeciálne služby a pre analytikov, ktorí sú zapojení do hospodárstva.

A mimochodom, izolačné opatrenia prijaté štátmi, ako sú zrušenie letov a zatvorenie hraníc, majú malý účinok. To ukazuje príklad Talianska, prvej z európskych krajín, ktorá na konci januára zakázala lety do Číny, ale nie je bezpečná pred epidémiou. Okrem toho prvý obyvateľ Talianska infikovaný koronavírusom nebol v ČĽR a neprišiel do styku so zjavne chorými ľuďmi. Z tohto dôvodu lekári dlho nekontrolovali prítomnosť koronavírusu, čo zjavne viedlo k ďalšiemu šíreniu infekcie. Prečo štáty namiesto otvorenosti a spolupráce v prospech všetkých sledujú neproduktívnu cestu samoizolácie a nevyvíjajú spoločné prístupy k boju proti infekciám, spolupráci na vakcíne atď.? Aj touto cestou sa uberáme touto cestou, ale počet prípadov zatiaľ narastá.

Testovacie systémy na detekciu tohto vírusu pred tromi mesiacmi neboli v žiadnej krajine. Teraz ho vytvorili a začali tento vírus detegovať u ľudí – a hneď sa povedalo, že sa tento vírus narodil v Číne. Odkiaľ pochádza takáto dôvera? Áno, možno sa narodil v Číne, ale chodil po svete päť a viac rokov a bez špecializovaného testovacieho systému nebol jednoducho identifikovaný, ale diagnostikovali ho rôzne diagnózy, od závažných SARS po SARS s rôznymi komplikáciami. u konkrétnych ľudí.

Neusilujú sa o otvorenosť a spoluprácu, pretože, ako som už povedal, vedúci a politici prevzali kontrolu nad situáciou a vedci a lekári sa aktívne nezúčastňujú na riešení problému na medzištátnej úrovni. Toto je všeobecný trend.

Takáto situácia je škodlivá, zhoršuje problém, ale zatiaľ je. Možno sa niečo v budúcnosti zmení, ale doteraz je zrejmá tendencia k izolacionizmu.

 A prečo je taký humbuk okolo lekárskych masiek, pretože, podľa lekárov, nechránia pred koronavírusom? Alebo stále chránia?

 Povedať, že masky nechránia, by bolo nesprávne. Osoba bez masky sa nachádza v rozprašovanej zóne vydychovaných aerosólov iných ľudí do vzdialenosti 2,5–3 metrov a je im samozrejme vystavená. Maska zabráni takémuto nárazu, ale to samozrejme nie je všeliek. Napríklad Číňania alebo Japonci vo všeobecnosti radi nosia masky – majú veľa ľudí, ľudí, automobilov a priemysel. Preto je veľa smogu a doslova oblaky ľudských aerosólov visia na polovici prachu a výfukových plynov z automobilov a mopedov.

Ako sa správať v práci, vo verejnej doprave, aby ste sa chránili pred infekciou? Alebo je to v zásade nemožné?

 Jediná vec, na ktorú treba upozorniť ľudí, je: ste chorí – vyhľadajte lekársku pomoc alebo zostaňte doma, nechoďte, neinfikujte! Ale niekde v šedej kôre mozgovej máme nejaký druh patologickej aktivity spojenej s prácou: „Som chorý, ale pôjdem pracovať.“ Vykonáva tento výkon … Prečo potrebujete v práci pacienta? Ak fyzicky pracujete, budete rýchlo unavení, poškodzujete svoje zdravie a na dlhú dobu zlyháte. Ak ste v profesii osoba s nejakou tvorivou alebo humanitárnou orientáciou, infikujete tam ľudí. Prečo to všetko? Zostaňte doma, zavolajte lekára, získajte zdravotnú dovolenku, liečte sa a vyjdite, keď ste zdraví. Nič viac nie je potrebné. Všetko je predpísané v obvyklých hygienických predpisoch.

Ľudia pochádzajú z rôznych krajín: niekto sa začína cítiť zle, niekto si vyvoláva podozrenie, ale ľudia sa boja karantény a nemocníc, nechodia k lekárom. A snažia sa s nimi zaobchádzať s prostriedkami z kabinetu pre domáce lieky, ktoré im v minulosti pomohli napríklad z prechladnutia. Je to prípustné?

Samoliečba je veľmi, veľmi zlá. Faktom je, že antivírusové lieky sú pre telo veľmi ťažké chemické zlúčeniny. Primárne spôsobujú poškodenie pečene, ovplyvňujú kostnú dreň a ešte oveľa viac, takže užívanie antivírusových liekov bez dobrého dôvodu je plné. Navyše ich vo väčšine prípadov používa iba pre nič za nič. Najčastejšie má úplne odlišné problémy, vyžaduje si úplne odlišný účinok a úplne odlišné lekárske komplexy. Ako inak môžu ľudia hovoriť? Ochoriete – choďte k lekárovi!

Nikolaj Nikolajevič Filatov – zástupca riaditeľa pre vedu, Výskumný ústav očkovacích látok a sér Mečnikova, člen korešpondent á Ruskej akadémie vied, doktortor lekárskych vied, profesor. Narodil sa 28. mája 1954 v meste Severo-Zadonsk v regióne mesta Tula.

V roku 1977 ukončil štúdium na Sanitnej a hygienickej fakulte Moskovského lekárskeho ústavu. Sechenov (teraz prvá moskovská štátna lekárska univerzita pomenovaná po Sechenovovi). Po absolvovaní ústavu tri roky pracoval ako epidemiológ na lodeníc v Komsomolsku na Amure. Po návrate do Moskvy pracoval v sanitárno-epidemiologickej stanici v okrese Leninskyj.

 V roku 1988 bol vymenovaný za vedúceho odboru epidemiológie sanitárnej a epidemiologickej služby v Moskve. Od januára 1993 pôsobil ako vedúci oddelenia Federálnej služby pre dohľad nad ochranou práv spotrebiteľov a blahobytu v Moskve, hlavného štátneho zdravotného lekára v Moskve. Pod vedením Filatova, rozvoja a implementácie koncepcie reformy a zlepšenia činnosti Štátnej sanitárnej a epidemiologickej služby v Moskve sa uskutočnilo vytvorenie jednotného informačno-analytického systému „Životné prostredie-zdravie“. Autor viac ako 300 vedeckých prác vrátane monografií, vysokoškolských učebníc, učebných pomôcok. Dvakrát bol víťaz ceny vlády Ruskej federácie.