Európska únia obviňuje Rusko z manipulácií s informáciami, Rusko ju obviňuje z rusofóbie

BRUSEL / MOSKVA – Rusko vedie dezinformačnú kampaň o koronavíruse. Na Západe chce vyvolať paniku a nedôveru, tvrdí Európska únia. Rusko pochybuje o tom, či má Európska únia zdravý rozum.

Ako uvádzajú www. webnoviny.sk vydávané agentúrou SITA „Prebieha vážna dezinformačná kampaň ruských štátnych a prokremeľských médií týkajúca sa COVIDu-19,“ uvádza Európska služba pre vonkajšiu činnosť v správe zo 16. marca. Cieľom Kremľa je podľa nej zhoršiť zdravotnícku krízu v západných krajinách „v súlade so širšou stratégiou Kremľa rozvracať európske krajiny cez ich zraniteľnosť a rozdiely„. Ruská kampaň má podľa denníka Financial Times zničiť dôveru Európanov v ich pohotovostné zložky, vyvolať zmätok, paniku a strach ako aj zabrániť ľuďom získavať správne informácie o epidémii. „Cieľom je poškodiť dôveru verejnosti v ich zdravotnícky systém a zabrániť tak efektívnemu potlačeniu epidémie,“ cituje denník z deväťstranovej správy.

Hovorca prezidenta Dmitrij Peskov označil nepodložené obvinenia, že Rusko začalo s destabilizáciou situácie na Západe v súvislosti s koronavírusom,”. Povedal pre médiá.

“Teoreticky by sa v súčasnej situácii mala táto rusofóbna posadnutosť nejako zmenšiť, ale zrejme to nejde,” uviedol úradník Kremľa. Dodal, že tieto informácie nemôže komentovať „v zmysle zdravého rozumu“.

Peskov sa teda vyjadril k uzavretej správe EÚ, ktorú zverejnil denník Financial Times, v ktorej sa uvádza, že prokremeľské médiá začali dezinformačnú kampaň a šírili nepravdivé informácie o tom, ako západné krajiny bojujú proti šíreniu koronavírusov. Podľa novín sa autori správy domnievajú, že účelom tejto kampane je šírenie paniky a strachu, ako aj pokus o rozdelenie európskej spoločnosti.