Post-COVID-19, budovanie odolnosti proti krízam a získanie dôvery občanov prioritou vlád, tvrdí OECD

PARÍŽ – Kríza COVID-19 preukázala schopnosť vlád reagovať na veľkú globálnu krízu mimoriadnou flexibilitou, inováciami a odhodlaním.

Objavujúce sa dôkazy však naznačujú, že na zvýšenie odolnosti bolo možné urobiť ešte oveľa viac a veľa krokov môže podľa novej správy OECD narušiť dôveru a transparentnosť medzi vládami a ich občanmi.

Správa OECD Vláda v skratke 2021 hovorí, že jedným z najväčších ponaučení z pandémie je, že vlády budú musieť reagovať na budúce krízy rýchlosťou a rozsahom pri zachovaní dôvery a transparentnosti. „Do budúcnosti sa musíme zamerať na podporu ekonomického oživenia a zabránenie demokratickému úpadku,“ uviedla riaditeľka verejnej správy OECD Elsa Pilichowski. „Posilňovanie demokracie by malo byť jednou z našich najvyšších priorít.“

Krajiny zaviedli tisíce mimoriadnych predpisov, často rýchlym tempom. Určité zmiernenie noriem je v prípade núdze nevyhnutné, musí však byť obmedzené v rozsahu a čase, aby nedošlo k poškodeniu vnímania kompetencií, otvorenosti, transparentnosti a spravodlivosti vlády občanmi.

Vlády by mali zintenzívniť svoje úsilie v troch oblastiach s cieľom posilniť dôveru a transparentnosť a posilniť demokraciu:

Riešenie dezinformácií je kľúčové. Aj napriek zvýšeniu dôvery vo vládu, ktoré vyvolala pandémia v roku 2020, dôverovalo svojej vláde v priemere iba 51% ľudí v krajinách OECD, pre ktoré sú k dispozícii údaje. Existuje riziko, že sa niektorí ľudia a skupiny môžu odlúčiť od tradičných demokratických procesov.

Je nevyhnutné zvýšiť zastúpenie a účasť spravodlivým a transparentným spôsobom. Vlády sa musia usilovať o presadzovanie inklúzie a rozmanitosti, podporu zastúpenia mladých ľudí, žien a iných nedostatočne zastúpených skupín vo verejnom živote a pri politických konzultáciách. V správe sa uvádza, že doladenie postupov konzultácií a zapojenia by mohlo zvýšiť transparentnosť a dôveru vo verejné inštitúcie. Vlády musia takisto vytvoriť rovnaké podmienky pre lobovanie. Menej ako polovica krajín má požiadavky na transparentnosť vzťahujúce sa na väčšinu aktérov, ktorí sa pravidelne zúčastňujú na lobovaní.

Pri riešení globálnych výziev a využívaní potenciálu nových technológií musí byť prioritou posilnenie riadenia. V roku 2018 mala iba polovica krajín OECD konkrétnu vládnu inštitúciu, ktorá mala za úlohu identifikovať nové, nepredvídané alebo zložité krízy. Aby boli vlády vhodné pre budúcnosť a zabezpečili základy demokracie, musia byť pripravené konať rýchlosťou a rozsahom pri zachovaní dôvery a transparentnosti.

Vlády sa tiež musia naučiť lepšie vynakladať prostriedky, uvádza sa v dokumente Government at a Glance 2021. Krajiny OECD poskytujú počas krízy veľkú podporu občanom a podnikom: opatrenia, ktoré prebiehajú alebo sú ohlásené k marcu 2021, predstavovali zhruba 16,4% HDP v ďalších výdavky alebo ušlé príjmy a až do výšky 10,5% HDP inými spôsobmi. Vlády budú musieť prehodnotiť verejné výdavky s cieľom zvýšiť efektivitu, zabezpečiť, aby priority výdavkov zodpovedali potrebám ľudí, a zlepšiť kvalitu verejných služieb.

Správa, siedme vydanie dvojročného prehľadu správy vecí verejných, ktorú vypracováva OECD, porovnáva OECD a partnerské krajiny v oblastiach, ako sú verejné financie, zamestnanosť, rozpočtovanie, digitalizácia a poskytovanie verejných služieb. Údaje je možné použiť na porovnanie výkonnosti vlád, na sledovanie národného a medzinárodného vývoja v čase a na sledovanie pokroku vlád v reforme verejného sektora. Prečítajte si celú správu a poznámky k jednotlivým krajinám.

V spolupráci s viac ako 100 krajinami je OECD globálnym politickým fórom, ktoré podporuje politiky zamerané na zachovanie slobody jednotlivca a zlepšenie ekonomického a sociálneho blahobytu ľudí na celom svete.