Ruská federácia: zákon o dani z nadmerného zisku

MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal zákon o zavedení dane z nadmerných ziskov z minulých rokov. 

Nová daň podľa výpočtov úradov prinesie do rozpočtu 300 miliárd rubľov.

Zákon zavádza jednorazovú daň od 1. januára 2024 pre veľké spoločnosti, ktorých priemerný zisk za roky 2021-2022 bol vyšší ako 1 miliarda rubľov. Sadzba dane bude 10 % z prebytku zisku za toto dvojročné obdobie nad rovnakou hodnotou za roky 2018 – 2019. Daň sa musí zaplatiť najneskôr do 28. januára 2024 a jej výšku si vypočítajú samotní daňovníci. Výška dane sa však môže znížiť o polovicu na efektívnu sadzbu 5 %, ak sa platba zábezpeky poukáže v období od 1. októbra do 30. novembra 2023.

Medzi platiteľov dane patria ruské spoločnosti, ako aj zahraničné spoločnosti pôsobiace v Ruskej federácii prostredníctvom zastúpenia, pričom zahraničné organizácie uznané za daňových rezidentov Ruskej federácie sú zrovnoprávnené s ruskými organizáciami.

Daň sa nedotkne spoločností založených po 1. januári 2021 (s výnimkou spoločností založených reorganizáciou); malých a stredných podnikov; organizácií platiacich jednotnú poľnohospodársku daň; ropných a plynárenských spoločností a spoločností zaoberajúcich sa rafináciou ropy, ako aj organizácií s podielom v týchto spoločnostiach vo výške najmenej 75 % a účastníkov CGN, do ktorej patria tieto spoločnosti; uhoľných spoločností; výrobcov LNG; spoločností, ktoré v rokoch 2018 – 2019 nemali žiadne príjmy z predaja.

Daň nebudú platiť úverové a neúverové finančné inštitúcie, v súvislosti s ktorými boli od 1. januára 2023 zavedené opatrenia na predchádzanie úpadku za účasti Ruskej banky alebo Agentúry pre poistenie vkladov; ako aj developeri, ktorí realizujú projekty zahŕňajúce finančné prostriedky od občanov prostredníctvom depozitných účtov a ktorí v rokoch 2021 – 2022 nevyplatili dividendy.

Základom dane z neočakávaných príjmov bude peňažná hodnota nadmerných ziskov z predchádzajúcich rokov, ktorá je definovaná ako prebytok aritmetického priemeru ziskov za roky 2021 a 2022 nad ziskami za roky 2018 a 2019. Zisk sa vypočíta ako súčet základov dane z príjmov právnických osôb so zohľadnením prenesených strát z predchádzajúcich období. Nebude sa brať do úvahy množstvo daňových základov vrátane príjmov z dividend, z transakcií s cennými papiermi, z predaja majetkových účastí alebo akcií, finančných výsledkov činnosti centrálnej banky podľa zákona “O banke Ruska”, zisku kontrolovaných zahraničných spoločností, zisku účastníkov špeciálnych investičných zmlúv a príjmov medzinárodných holdingových spoločností z využívania práv duševného vlastníctva.

V prípade spoločností, ktoré sa zúčastňujú na dohodách o ochrane a podpore investícií, sa pri určovaní zisku nezohľadňuje základ dane z činností súvisiacich s realizáciou investičného projektu podľa dohody.

Základ dane sa bude považovať za rovný nule, ak aritmetický priemer zisku za rok 2021 a zisku za rok 2022 nedosiahne hodnotu zisku za rok 2018 a zisku za rok 2019, ako aj ak nedosiahne hodnotu 1 miliardy RUB.

Podľa výpočtov ministerstva financií budú hlavnými platcami dane podniky v oblasti ťažby pevných nerastov (20 % dane, ktorú zaplatí 50 najväčších daňovníkov), výrobcovia minerálnych hnojív (19 %), hutnícky komplex (13 %), podniky veľkoobchodu a maloobchodu (12 %), organizácie bankového sektora (9 %), informoval už skôr Sazanov.

Petrochemické spoločnosti, výrobcovia elektrickej energie, stavebné spoločnosti, spracovateľský priemysel, logistický priemysel zaplatia približne 5 % z očakávanej sumy od Top 50, všetci ostatní platitelia menej ako 1 %. Celkovo ministerstvo financií očakáva približne 2,5 tisíc platiteľov tejto dane, t. j. menej ako 3 % z celkového počtu organizácií.