Veľká Británia: štát chce viac pumpnúť aj bohatých

LONDÝN – Ministerstvo financií Spojeného kráľovstva rokuje s významnými súkromnými bankami a správcovskými spoločnosťami o možnosti zvýšenia daní pre bohatých občanov. Uviedla to agentúra Reuters, pričom uviedla niekoľko zdrojov bankového sektora kráľovstva.

Okrem toho ministerstvo zvažuje možnosť prilákať bohatých Britov k programu k prideľovaniu finančných prostriedkov na balíky štátnej pomoci v súvislosti so situáciou s koronavírusom.

Ako uviedol jeden z respondentov agentúry, ministerstvo financií takými opatreniami doplní vyčerpanú štátnu pokladnicu, ktorej rezervy sa použilii v boji proti infekcii. Opatrenia na podporu Spoločenstva a náklady spojené s programom COVID-19 budú stáť 133 miliárd GBP (11,7 biliónov rubľov).

Ekonómovia, ktorých oslovila agentúra, sa domnievajú, že vláda môže zvýšiť daň z úspor, daň z kapitálových výnosov, daň z pridanej hodnoty, alebo daň z nehnuteľností.

Analytické centrum RSA dospelo k záveru, že zavedenie základného príjmu by mohlo zachrániť hospodárstvo Spojeného kráľovstva, ktoré je v dôsledku pandémie koronavírusov v kríze. RSA ponúka britskej vláde, aby začala neustále rozdeľovať peniaze obyvateľstvu tak, aby každý Brit získal platby vo výške 2,5 tisíc libier (viac ako tri tisíc dolárov) ročne. Odborníci označili toto opatrenie za účinné a sú presvedčení, že budú schopní podporovať pracovníkov v problémových odvetviach a po kríze budú schopní sa rýchlo zotaviť.

Dňa 12. júna 2020  bolo koronavírusom vo Veľkej Británii nakazených viac ako 292,9 tisíc ľudí a zomrelo 41,4 tisíc ľudí. Krajina je na piatom mieste na svete v počte nakazených.