Kazachstan: automatizácia verejných nákupov

NUR – SULTAN – Kazašskí IT špecialisti vytvorili pre účastníkov vládneho obstarávania elektronický hypermarket. Informuje o tom portál www.zakon.kz.

Hypermarket pre nákupy verejnéh sektora obsahuje celú škálu populárnych internetových obchodov, čo automaticky dáva kupujúcim možnosť vybrať si produkt a dodávateľa s najnižšou cenou.

Samotný proces je dostatočne rýchly – požiadavka na objednávku tovaru je splnená, potom čo dodávateľ potvrdí objednávku, je podpísaná elektronická zmluva a všetko trvá viac ako deň. Zákazník už nemusí hľadať tovar za správnu cenu na všetkých stránkach, vytvárať papierové dokumenty, robiť marketing, hľadať dodávateľov, “uviedol Darhan Birzhanov, generálny riaditeľ spoločnosti.

Zároveň pre malé osady bolo možné objednať si potrebný tovar bez toho, aby išlo do regionálnych centier. Konvenčné predajne, ktoré umiestnením informácií o produkte zo skladu na hypermarkete profitujú aj z nájomného, ​​údržby obchodných konzultantov, služieb a ďalších nákladov spojených so servisom nákupných pavilónov.

Pre porovnanie, na webovom portáli vládneho obstarávania na rok 2019 bolo z jedného zdroja uzavretých 194 186 kontraktov v hodnote 54,6 miliárd dolárov. Zároveň bola pridelená suma 55,9 miliárd dolárov, to znamená, že úspory v rozpočte dosiahli iba 2,4%. Berieme balenie papiera A4, ktoré sa v registri plánov vládneho obstarávania pohybuje od 1300 do 1700 ton za balenie bez DPH a v OMarket.kz je jeho cena 1179 tenge bez DPH, čo znamená, že podmienečné úspory by mali byť 10 ~ 30% z plánovaného náklady. Berúc do úvahy, že v minulom roku bolo na nákup papiera z jedného zdroja pridelených okolo 5 miliárd tenge, ročne sa ušetrí ďalších asi 500 ~ 1 500 miliónov tenge pre rozpočet Omarket.kz iba na nákup kancelárskeho papiera A4.