Ukrajina dostala novú pôžičku 5 mld. USD z MMF

KYJEV – Ukrajina dostala prvú tranžu od Medzinárodného menového fondu (MMF). Oznámil to na Twitteri šéf národnej banky krajiny Jakov Smolij.

Je to asi 2,1 miliardy dolárov. Je to prvá časť celkovej tranže piatich miliárd. „Od včerajška boli prostriedky prijímané v častiach v dolároch, eurách, jenoch, librách a jüanoch – meny zahrnuté v SDR. Teraz je proces ukončený, “uviedol Smoly.

MMF schválil pôžičku vo výške 5 miliárd dolárov. Úrady poukázali na to, že na prekonanie dôsledkov krízy spôsobenej pandémiou koronavírusov sú potrebné peniaze.

Aby krajina získala peniaze, musela splniť niekoľko podmienok. Ukrajina zjednoduší postup pri vymáhaní dlhov od občanov za verejné služby, zvýši pokuty a sprísní pokuty za oneskorené platby.

Na Ukrajine prijmú zjednodušený postup vyberania dlhov od občanov za verejné služby, zvyšujú pokuty a sprísňujú pokuty za oneskorené platby za získanie pôžičky od Medzinárodného menového fondu (MMF)

Ako napísal portál “Strana.ua” v osobitnom návrhu memoranda ukrajinskej vlády sú uvedené aj ďalšie podmienky na získanie tranže. Najmä od 1. júla Ukrajina prestane mať rozhodnutie vlády o cenách plynu. Namiesto toho bude cena regulovaná trhom, kvôli čomu sa cena plynu pre občanov zvýši a bude sa rovnať nákladom pre priemysel.

Ukrajinské orgány sa tiež dohodli na optimalizácii vzdelávacieho systému, zaviazali sa, že neznížia dôchodkový vek a nezavedú ďalšie druhy dôchodkov a dávok.